Čo ešte vždy závidím majiteľom Android zariadení

Téma iOS vs Android je snáď celkom večná a nevyčerpateľná. Nesporným faktom je, že oba tieto systémy sú veľmi svojské - aj keď občas podobné, vyhovujú rôznym typom ľudí a momentálne sú na poli mobilných operačných systémov monopolmi. Ich, predovšetkým vzájomná, konkurencia je, samozrejme, dôležitá kvôli nevyhnutnosti napredovania. V tomto článku nebudem spomínané systémy porovnávať, hodnotiť, ani vyberať ten ,,lepší''. Ako (spokojný) majiteľ iPhone-u naopak skromne priznám, v čom vidím nevýhody svojho mobilného kamoša s nahryznutým jabĺčkom a aké možnosti závidím majiteľom telefónu s konkurenčným systémom.

Nabíjanie

V mojom okolí je pomer užívateľov iOS k Androidu asi 1:20, takže sa neustále stretávam s problémom pri dobíjaní batérie. Zatiaľ čo všetkým spolužiakom stačí v triede hromadná nabíjačka, ja si musím nosiť vlastnú. Ak sa ocitnem na nejakej akcii a nebodaj si ju zabudnem, mám naozaj problém. Táto síce triviálna, ale o to pálčivejšia nevýhoda patrí teda právom na vrchol môjho zoznamu.

SD karta

Napriek tomu, že Apple poskytuje alternatívu v podobe efektívnejšieho cloudu, mne táto možnosť rozšíreniť pamäť zariadenia ,,externou cestou'', jednoducho chýba. Paušálne platenie cloudu mi nevyhovuje, a občas sa mi zdá aj nepraktické. Minimálne by som bol uvítal možnosť použiť SD kartu, jej využitie je už predsa na každom používateľovi.

Widgety

Hoci som si na ich neprítomnosť na domácej obrazovke zvykol a nepovažujem ich za nič nevyhnutné, stále mi pripadajú estetické a rovnako funkčné.

Možnosť simultánne otvorených aplikácií

Touto výhodou síce neoplývajú všetky zariadenia s platformou Android, no v ich radoch sa stáva stále častejšou. Netvrdím, že sa na mobile stretne s bohatým a úžasne efektívnym využitím, no sú momenty, kedy by sa táto vychytávka zišla. Aspoň, že multitasking funguje na iOS naozaj výborne.

Swype

Hoci sa možnosti písania na iPhonoch postupne rozširujú, slovenská Swype klávesnica je stále dostupná len pre systém Android. Vždy, keď sa k nej dostanem, ľahko si na ňu zvyknem a na iPhone mi trochu chýba. Snáď je len otázkou času, kedy si ju budeme môcť zadovážiť.

V závislosti od toho, na čo svoj iPhone využívate, sa prirodzene menia aj nedostatky, ktoré pre vás z jeho systému vyplývajú. Dnes, keď už sa aj iOS stáva čoraz otvorenejšou platformou, je však stále ľahšie túto medzeru vyplniť efektívnou aplikáciou, či príslušenstvom. Hoci je pre mňa môj mobil nenahraditeľný, raz začas si poviem ,,kiežby toto iphone zvládal''. No pozitíva výrazne prevládajú... Tak čo, nabudúce Čo majitelia Androidov môžu závidieť iPhone-istom? ;)

Roman Poliak

Roman Poliak