Čistíme klávesnicu (nielen) na Macu

· 3 min read
Čistíme klávesnicu (nielen) na Macu

Klasické popoludnie, píšem ďalší článok, medzitým popíjam pomarančový džús, keď v tom sa prejaví moja nešikovnosť a pohár sa mi vyšmykne z ruky. Našťastie mimo klávesnice. Alebo? Po chvíli písania zisťujem, že niečo nie je s medzerníkom v poriadku a on po stlačení ostáva chvíľu prilepený. Hľadám riešenie, ako problém vyriešiť. Teraz, keď už mi medzerník funguje, som sa rozhodol podeliť sa o túto skúsenosť aj s vami, pretože, pretože myslím, že sa to môže hodiť.

Na začiatku by som chcel povedať, že mám Apple Wired Keyboard, ktorá má klávesy takmer totožné s Apple Wireless Keyboard, obsahuje však numerický blok a je káblová (logicky). Ďalej by som chcel povedať, že ja a ani server www.thinkapple.sk nenesieme za škody spôsobené pri tomto návode žiadnu zodpovednosť a všetko robíte na vlastnú zodpovednosť. Buďte preto opatrný.

Ak sa vám náhodou niekedy stalo, že vaša klávesnica nefunguje ako má a klávesy sa zasekávajú, alebo nemajú tú správnu odozvu, príčinou môže byť niečo pod nimi, či už tekutina, alebo natrúsené keksy, ktoré sa počas dlhých zimných večerov pri počítači jednoducho nahromadili. To, čo možno prestavuje veľký problém je v skutočnosti väčšinou "malina". Apple Wireless Keyboard, Apple Wired Keyboard a klávesnica na MacBooku (konkrétne som to testoval na MacBooku Air) sú rozoberateľné. Jediná klávesnica, ktorej by som sa bál je tá na novom 12" MacBooku. Rozoberanie tej by som neriskoval.

Ja som na rozoberanie použil pinzetu. Tú som zasunul pod klávesu a jemne ju "vylúpol". Bol som pritom opatrný, aby som nič nepoškodil. Klávesy majú všetky rovnaký mechanizmus, až na medzerník. Ten má ešte kovové rúrky (ako ihla) po stranách. Preto treba dávať pozor. Zatiaľ, čo jednotlivé klávesy stačí po vyčistení položiť na miesto a silnejšie zatlačiť, až kým nezaklapnú na miesto, v prípade medzerníku treba najprv zasunúť kovové špendlíky na miesto na klávesnici a až následne zatlačiť. V opačnom prípade sa medzerník nebude dať po stranách úplne stlačiť.

A teraz k čisteniu. Čistil som vatovou tyčinkou, ktorá sa používa na čistenie uší a obyčajnou vodou. Mne takéto čistenie stačilo. Vody odporúčam dávať málo, nech nič neriskujete. Ja som nakoniec ešte dal vatu y tyčinky na ihlu a dočistil tažšie prístupné miesta. Potom som zaklapol klávesy už spomínaným spôsobom.

Tak a to by bolo všetko. Inokedy poviem, že dúfam, že vám návod pomôže, dnes však poviem, že dúfam, že ho nikdy nebudete potrebovať. Predsa sa len jedná o nepeknú skúsenosť, hlavne ak máte MacBook a ste nešiky, ako ja...