Čína má obrovský teleskop, vďaka ktorému chcú sledovať iné planéty

· 1 min read
Čína má obrovský teleskop, vďaka ktorému chcú sledovať iné planéty

Čína je krajina plná prekvapení, o čom svedčí aj jej najnovší projekt. Obrovský teleskop, ktorý je veľký ako 30 futbalových ihrísk, bol dokončený v nedeľu o 10:47 a veľká novinka bola oznámená celému svetu. Čína tvrdí, že toto je posledný krok k tomu, aby sa odštartoval obrovský plánovaný projekt, ktorý chcú spustiť už v septembri. Vyše 300 inžinierov, expertov, nadšencov sci-fi a reportérov táto správa potešila práve v čínskej oblasti Pingtang, ktorá patrí do juhovýchodnej časti provincie Guizhou.

Zdroj: astronomynow.com

Verím, že ľudstvo bude čoskoro vďaka nášmu teleskopu skúmať vesmír a iné planéty, aby sme boli schopní nájsť inú civilizáciu, povedal Liu Cixin, novodobý autor sci-fi a víťaz najlepšej novely roku 2015.

Vedci momentálne začnú s hľadaním chýb teleskopu a ich opravovaním, a tiež začnú aj skúšať správnosť jeho fungovania.

Teleskop dostal názov Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) a postavili ho s pomocou študentov čínskej akadémie vied.

Zdroj: en.xinfinance.com

Vďaka teleskopu budú vedci vraj vidieť vesmír podrobnejšie a taktiež budú mať podrobnejšie snímky všetkého, čo teleskop bude schopný zamerať. Zároveň Čína tvrdí, že jej teleskop bude globálny líder na ďalších minimálne 10 až 20 rokov. My len dúfame, že sa to Číne podarí, a kto vie, možno o pár desiatok rokov budeme cestovať za našimi príbuznými na iné planéty.


Zdroj titulnej foto: TechInsider
**Zdroj: TechUniverse**