Chyby v iOS 11: Apple sa už nesústredí na detaily

Chyby v iOS 11: Apple sa už nesústredí na detaily

Prešlo len pár dni od vydania iOS 11, ktorý ponúka množstvo vychytávok. Tento nový operačný systém, ktorý po pár dňoch od vydania beží už na každom štvrtom iOS zariadení na svete je však plný nedorobkov, ktoré sa väčšinou týkajú používateľského rozhrania a animácii. Podľa dizajnéra pôvodom zo Šangaju menom Ryan Lau majú práve tieto drobné chyby za následok nekonzistentnosť celého systému a pocit nedokončenosti rozhrania. Nedokonalosti sa tiahnu naprieč celým systémom, poďme sa teraz spoločne pozrieť na niektoré z nich.

Mail.app

Aplikácie v iOS 11 dostali odlišné rozhranie a v systémových aplikáciach sa teraz na vrchu nachádza veľký nadpis, ktorý by mal podľa všetkého slúžiť pre lepšiu orientáciu. Vo väčšine aplikácii je tento text zarovnaný s lištou vyhľadávania, nie však v aplikácii Mail, kde je bezdôvodne posunutý doprava.

Watch.app

Iným neduhom trpí aplikácia pre Apple Watch a jej vyhľadávacia lišta. Tá neodpovedá štýlu ostatných v systéme a je ohraničená svetlejším obdĺžnikom.

Aplikácie v iOS 11 by pritom mali pôsoobiť jednoliate. Situáciu v aplikácii Watch uvádza paradoxne ako chybnú aj Apple vo svojom inštruktážnom videu s názvom “Building Apps for iPhone X”.

Po kliknutí na lištu s vyhľadávaním sa navyše posunie až úplne blízko k stavovému riadku, čo určite nevyzerá dobre.

Files.app

Aby problémov s vyhľadávacimi lištami nebolo dosť, tak jedným trpí aj tá v aplikácii Súbory. Tá vyzerá úplne inak ako by štandardne v iOS 11 mala, má iné rozmery, ako aj farbu textu.

Rozdielna je taktiež animácia, prikladáme videá animácii po kliknutí na vyhľadávanie v Nastaveniach a Súboroch. Vyhľadávanie v Súboroch má animáciu rýchlejšiu, pôsobí ale menej prirodzene a nedokončene.

App Store.app

Redizajnu sa dočkal aj App Store, ktorý teraz vyzerá podobne ako Apple Music. Dokonca má v sekcii "Today" alebo "Dnes" dátum napísaný rovnako, ako má v sekcii "For You" Apple Music. Akurát Applu ušlo, že použili mierne rozdielny font svetlejšej farby. Chýba taktiež čiarka za dňom v týždni.

App Store taktiež pri vyhĺadávaní po kliknuti na položku neponúka podobnú farebnú odozvu ako Apple Music. Nie je to síce smerodajné a nebráni to používaniu, ale súhlasíme s Ryanom: natívne aplikácie by mali na dotyky a vstupy od používateľa reagovať rovnako, nezáležiac na tom, či by tam efekt vyfarbenia po dotyku bol, alebo nie. Ujednotenie by padlo vhod.

Chybné je taktiež v App Store rendrovanie pozadia pri náhľade aplikácii a použití gesta na potiahnutie z ľavej hrany displeja pre návrat na predchadzajúcu stránku.

Health.app

V aplikácii zdravie sú v častiach "Dnes" a častiach s dátami zobrazené úplne totožné veci, ktoré ale vyzerajú rozdielne. Táto chybička krásy systému ostala od iOS 10, nedočkala sa opravy.

Today Widget

V závislosti od toho, či je táto sekcia otvorená z domovskej stránky, alebo z obrazovky zamknutej, správa sa rozdielne. Pri prístupe z plochy sa nedočkáme stránky pre vyhľadávanie a pri kliknutí na vyhľadávanie sa nedočkáme žiadnej animácie. Celkový zážitok nie je bohviečo, stačí si porovnať následujúce 2 videá, ktoré jasne ukazujú rozdiel.

Zážitok na uzamknutej obrazovke je veľmi prirodzený a bezproblémový.

V iOS 11 sa zväčšuje prehrávač na zamknutej obrazovke zakaždým, keď na ňu prídete. Dôvod nie je úplne jasný a príjemné to nie je taktiež.

Nižšie ponúkame niekoľko ďalších ukážok nesprávneho zobrazovania:

Photos.app

Neprávne zarovnávanie sa nachádza aj v aplikácii Fotky, kde je v zdieľaných medzera pred textom v porovnaní s podobnými stránkami inde v systéme príliž úzka a nekonzistentná, čo opäť pridáva systému na pocite nedokončenosti.

Settings.app

Rovnakým nedostatkom trpí aj aplikácia Nastavenia. Ikonky v nej sú zarovnané a umiestnené na rôznych miestach rozdielne, čo sa pri iOS 10 nedialo.

Music.app

Nekonzistentný dizajn sa nachádza aj v aplikácii Hudba, kde napríklad medzery v príspevkoch nie sú jednotné, pričom rovnaký príspevok sa napríklad v iTunes na macOS zobrazuje správne.

Ak sa v Apple Music pokúsite prejsť v Albumoch priamo na dané písmeno kliknutím naň v stĺpci napravo, tak dané písmeno bude zakrývať časť z albumov.

Pokiaľ bolo na iOS 10 pripojené zariadenie na prehrávanie hudby, tak sa pri prehrávaní jeho meno zobrazovalo vedľa ikony AirPlay. Nie je jasné, prečo sa tak v iOS 11 nedeje.

Niektorí by si síce mohli myslieť, že sa jedná o dizajnovú zmenu, prečo sa ale meno zariadnenia niekedy zobrazuje a inokedy zas nie?

Naopak, v Podcastoch je meno zariadenia viditeľné stále.

Weather

Aplikácia počasia prešla v systéme iOS 11 redizajnom aby zapadla do nového systému s väčším písmom. Teraz ale nie je zarovnaná na stred, čo určite nebolo súčasťou plánu.

Safari

Safari trpí problémom s názvom "faux bold", kedy je text hrubší, ako by v skutočnosti mal byť. Chybné je taktiež rozloženie textu na niektorých stránkach. Nižšie ponúkame niekoľko príkladov.


Záver

Posledné roky sa zvykne viesť diskusia o upadajúcej kvalite softvéru produkovaného spoločnosťou z Curpertina. Tá sa zameriava na umelú inteligenciu, rozšírenú realitu, investuje a rastie v mnohých oblastiach, rozširuje svoju činnosť. Pritom ale zabúda na to, čo jej išlo najlepšie: približovanie svojich produktov k dokonalým. Apple sa zmenil a nedbá na detaily tak, ako to zvykol pred pár rokmi. Je otázne, či za to môže obchod Steva Jobsa preč z tohto sveta, alebo čokoľvek iné, jedno je ale isté. Situácia nie je príliš lichotivá a žiaden Apple fanúšik sa nemôže tešiť smeru, akým sa vývoj v spoločnosti uberá. Ostáva len dúfať, že sa veci dajú doporiadku a zmysel pre detail sa prinavráti.

Read more