Chronos - systém, ktorý dokáže presne lokalizovať zariadenie pomocou Wi-Fi

· 1 min read
Chronos - systém, ktorý dokáže presne lokalizovať zariadenie pomocou Wi-Fi

Spoločnosti CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) sa podarilo vytvoriť systém, ktorý vďaka jedinému prístupovému bodu Wi-Fi dokáže lokalizovať zariadenie s odchýlkou niekoľkých centimetrov, a to bez akýchkoľvek externých senzorov.

Systém má veľký potenciál. Je využiteľný hlavne ovládaní dronov, ktoré sa v poslednej dobe veľmi rozširujú. V CSAIL už pomocou neho skúšali ovládanie drona. Dron si dokázal udržať polohu s odchýlkami približne 4 centimetre, čo je k bezpečnej ovládateľnosti dostačujúce.

Tvorca tohto systému vraví, že Chronos môže otvoriť nové cesty v robotike a hlavne v automatizovaní domácností, kde by mohol zvýšiť bezpečnosť. Ak by ste boli odcestovaní, použitím počítača či smartfónu by ste sa pomocou dronu vedeli popozerať po vašom dome.

Systém rieši aj kradnutie Wi-Fi sietí. Vďaka nemu je možné presne lokalizovať zariadenia, ktoré sú načierno pripojené k Wi-Fi, poprípade obmedziť prístup len zariadeniam v presne vymedzených priestoroch. Teda ak vlastníte napríklad kaviareň s voľnou Wi-Fi sieťou, mohli by ste ju obmedziť len na priestory vašej kaviarne a v okolitých podnikoch by sa na váš internet nedokázali pripojiť.

Zdroj:pcmag.com
Príklad použitia systému

Chronos funguje na takzvanom „time-of-flight” princípe. Teda polohu si dokáže vypočítať pomocou rýchlosti, za akú sa prenesú informácie do zariadenia. Tento systém už síce existoval dávnejšie, ale Chronos je oveľa prepracovanejší a až 20x presnejší.


Zdroj titulnej foto: digit.in
Zdroj: telecomsignaling.com