Chráňte váš iPhone pred ransomvérom

Chráňte váš iPhone pred ransomvérom

Slovo ransomvér (aj keď v takejto slovenskej verzii) sa v posledných týždňoch skloňovalo nemálo. Ransomvéry ako WannaCry a Petya spôsobili nemalé problémy mnohým používateľom, obchodníkom aj štátnym inštitúciám. Na zariadeniach Apple sa tento problem prakticky neukázal, keďže neustále aktualizované operačné systémy zabezpečujú neustálu ochranu pred útočníkmi. No však zariadenia Apple sa aj tak stávajú obeťou podobných útokou.

Zdroj: technicallyeasy.net

Problém, ktorý útočníci zneužívajú spočíva vo funkcii Find My iPhone. Táto funkcia vám pomáha zabezpečiť stratené alebo ukradnuté zariadenie tým, že ho na diaľku zamknete, nastavíte vlastný PIN. Prípadne môžete vymazať svoje dáta. Práve táto funkcia je zneužívaná. Ak sa útočník dostane k vášmu heslu od Find My iPhone, môže vám na diaľku zamknúť zariadenia a žiadať výkupné. V správe, ktorá sa má zobraziť nálezcovi zariadenia sa dozviete, že musíte zaplatiť, inak vaše dáta budú zmazané. Ukážme si pár základných bezpečnostných tipov, ktorými môžete takýmto nepríjemnostiam zabrániť.

Vytvorte si bezpečné heslo pre váš iCloud účet

Najčastejší dôvod tohto problému je prelomenie hesla. Aby som bol konkrétny, nejde úplne tak o prelomenie ako o uhádnutie, vylákanie hesla. Najčastejší spôsob je social engineering. Ľudia sa pripájajú do nezabezpečených sietí, cez ktorú sa prihlasujú. Prípadne uveria falošným emailom, nepoužijú dosť zložité heslo etc. Skutočne silné heslo musí okrem rôznych znakov a čísiel byť hlavne dlhé. Ja sám väčšinou používam vetu dlhú viac než 40 znakov zloženú zo slov a znakov, ktoré nedávajú zmysel. Samozrejme, niečo takéto je ťažké zapamätať si. Odporúčam teda používať password manager.

Toto všetko je však zbytočné, ak nie ste dosť opatrní. Dávajte si pozor, na akých stránkach toto heslo zadávate, cez aké wifi siete sa prihlasujete, komu svoje heslo poskytujete etc.

Použite kód pre odomknutie zariadenia

Bohužiaľ, najmä kvôli pohodliu stále viacej ľudí nepoužíva základné zabezpečenie v podobe kódu pri odomykaní zariadenia. Find My iPhone vám dovolí nastaviť vlastný kód iba ak na zariadení nie je nastavený žiadny. Ak už máte nastavený zamykací kód, nemôže ho útočník na diaľku nijako zmeniť a držať zariadenie zamknuté.

Zdroj: netdna-cdn.com

Povolte dvojfaktorovú autentifikáciu

Autentifikácia v dvoch krokoch nie je nič neznáme. Využíva ju každá aplikácia, ktorá si aspoň trocha dáva záležať na bezpečnosti. Podobne je možné povoliť ju vo svojom Apple zariadení. V tom prípade bude zariadenie vyžadovať 4-miestny kód, vždy keď chcete zmeniť nastavenia vo vašom Apple ID, platiť na iTunes, etc. Tento kód je cez SMS alebo Find My iPhone a pridáva ďalšiu vrstvu do zabezpečenia vášho účtu.

Čo robiť, ak môj účet už je ohrozený?

V žiadnom prípadne neplaťte výkupné. Získajte znova prístup k svojmu účtu a nastavte bezpečené silné heslo. Ďalej postupujte podľa ištrukcií Apple ako resetovať zariadenia a obnoviť obsah z poslednej zálohy.

Samozrejme, v tomto prípade je zálohovanie najdôležitejšie. Ak teda nemáte nastavené automatické zálohovanie cez iCloud, urobte to ako prvé.

Zdroj titulnej foto: unilad.co.uk
Zdroj: thinkapple.sk