Budúcnosť prichádza: S 3D tlačiarňou si "vytlačíte" akékoľvek jedlo

· 2 min read
Budúcnosť prichádza: S 3D tlačiarňou si "vytlačíte" akékoľvek jedlo

Nie, zatiaľ to nebude v štýle Star Trek, kde si posádka vesmírnej lode Voyager mohla zvoliť hocijaké jedlo, ktoré sa im zrazu "zjavilo". A bolo skutočné.

Predstavte si, že sa ráno zobudíte a na raňajky vám stroj pripraví jedlo, aké si zažiadate, s ohľadom na vaše chute alebo zdravú výživu. Koľko to ušetrí času, riadov, energií a možno pre niekoho aj nervov! :-)


Zdroj: discourse.org

Tradície

Gastronómia je jedným z odvetví, kde vládnu dlhé storočia tradície. Nejde o recepty, ktoré sa obmieňajú a po istom čase sa k nim ľudia vracajú ako k receptom od prastarých materí, ale ide o spôsob prípravy jedla. Alebo hlavne o to, kto to jedlo pripravuje. V minulosti bolo nepredstaviteľné, že táto funkcia bude automatizovaná nejakým robotom alebo "tlačiarňou" schopnou podľa receptu vytvoriť jedlo, aké chcete.

Doteraz dostupné stroje na výrobu jedla ponúkali iba nenáročné produkty ako rôzne tvary z cukru alebo jednoduché pizze. Ale teraz tím z Kolumbijskej univerzity pracuje na zariadení, ktoré dokáže viac.


Zdroj: 3ders.org

Čo je vlastne hotové?

Prototyp 3D "tlačiarne", ktorá podľa vopred pripraveného programu spracuje jedlo. Momentálne pracuje s ôsmimi ingredienciami, ktoré sú naplnené v špeciálnych tubách. V budúcnosti by to mali byť vymeniteľné súčasti, napríklad tonery do tlačiarní.

V tubách sa môžu nachádzať rôzne prísady. Problematickejšie by sa zdalo skladovanie rýchlo sa kaziacich surovín, ktoré zvyčajne uchovávame v chladničkách. Toto je vyriešené prostredníctvom vychladených túb s náplňami. Šéf tímu sa vyjadril, že nechce, aby stroj úplne nahradil kuchárov, ponúka len alternatívu pre prípravu zdravých jedál.


Momentálne sa tím zaoberá teplotnou úpravou, ktorá býva pre každú surovinu rôzna, čo vyústi do konečného jedla. Do konca roka by chceli mať prototyp hotový. My vás o ich úspechu budeme určite informovať.

Zdroj titulnej foto: [all3dp.com](https://all3dp.com/wp-content/uploads/2016/01/3d-food-printer.jpg) **Zdroj: [cnet.com](http://www.cnet.com/news/the-killer-app-of-3d-printing-snacks/)**