Budúce iPhony nebudú mať nabíjací port, prečo?
Každý iPhone má zatiaľ na svojej spodnej hrane nabíjací port. Ako prvý to bol 30-pinový port na iPhone "2G" z roku 2007, tento port sa držal až do roku 2011, konkrétne na iPhone 4S. Po 30-pinovom porte prišiel Lightning port, ktorý sa od roku 2012 zatiaľ objavil na každom iPhone. Treba však očakávať, že v nasledujúcich rokoch pravdepodobne príde zmena.
Otázkou nieje či port zmizne, ale kedy sa to stane. Mohlo by sa tak stať okolo roku 2020, ale vzhľadom na odvahu Applu pri odstraňovaní portov je možné, že by mohol odstrániť Lightning port skôr.
Nevyhnutný odchod
Apple takmer vždy udával trendy vo svete technológií, a je to tak aj pri odstraňovaní portov, či už máme namysli iPhone 7, alebo MacBook Pro. Sú to potrebné kompromisy, vďaka ktorým je zariadenie tenšie a ľahšie. Síce sa takmer po každom radikálnejšom kroku strhne vlna kritiky, ostatné spoločnosti sa začnú časom prispôsobovať (odstránenie jacku).. Je nesporné, že budúcnosť je bezdrôtová. Dokážete si predstaviť, že by sme sa naďalej spoliehali na pevné linky, a nie na telefóny?
iPhone je už teraz zväčša bezdrôtový, takže je logické, že aj nabíjanie bude čoskoro bezdrôtové.
Prečo sa zatiaľ neobjavuje bezdrôtové nabíjanie?
Prečo teda funkcia, ktorá sa mala objaviť v telefónoch okolo roku 2012, nie je všadeprítomná? Okolo bezdrôtového nabíjania je niekoľko základných problémov. Hlavný problém je, že je pomalé. Zvyčajne je oveľa pomalšie ako nabíjanie cez kábel. Pohodlie bezdrôtového nabíjania by nestálo za to, že by ste museli čakať možno až dvojnásobok času, ako pri nabíjaní cez kábel.
Aby sme boli spravodliví, v posledných rokoch došlo k niekoľkým skutočným pokrokom v oblasti bezdrôtového nabíjania. "Fast Wireless Charging" od Samsungu sa približuje rýchlosti jeho káblového "Fast Charging". LG v minulom roku oznámilo, že má technológie pre bezdrôtové nabíjanie, ktorých rýchlosť sa rovná nabíjaniu cez kábel, no ešte ich nepoužili v žiadnom telefóne.
Ďalším problémom je kompatibilita. Niektoré telefóny podporujú formát nabíjania Qi, zatiaľ čo iné Powermat. Veľmi by pomohlo, keby sa pred rokmi zaviedol jeden univerzálny štandard nabíjania..
Posledná vec, ktorá v súčasnej dobe pravdepodobne prekáža v ceste bezdrôtovému nabíjaniu je Quick Charge technológia od Qualcommu, ktorá je súčasťou jeho chipsetov Snapdragon a nachádza sa vo väčšine telefónov s Androidom. S rýchlym nabíjaním (Quick Charge), ktoré umožňuje nabiť telefón v krátkom čase, nechce asi nikto čakať na zdĺhavý proces pri bezdrôtovom nabíjaní.
Magnetické nabíjanie
V ideálnom prípade by budúce iPhony (a všetky telefóny a zariadenia) mali skutočné bezdrôtové nabíjanie, čo znamená nabíjanie na diaľku. Nato si však zrejme budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov.
Ak Apple v budúcnosti z iPhonov odstráni Lightning port, pravdepodobne prejde na metódu nabíjania cez magnetické kontakty. Vyzeralo by to podobne ako Smart Connector v iPade Pro. Nabíjanie cez akýsi Smart Connector by mohlo uvoľniť v iPhone miesto pre dôležitejšie komponenty, ako napríklad väčšia batéria alebo lepšie reproduktory. Technológia by mohla fungovať podobne ako MagSave na starších MacBookoch.
Odstraňovanie portov je jediná cesta vpred
Keď sa spätne pozrieme, ako dlho sa udržal 30-pinový konektor (deväť rokov, 2003-2012) a potom Lightning port (zatiaľ 5 rokov, v roku 2020 8 rokov), už sa nám nezdá, že odstránenie nabíjacieho portu nieje možné. Ak bude Apple nasledovať svoje kroky pri odstránení 30-pinového portu, mohlo by okolo roku 2020 dôjsť aj k odstráneniu Lightning portu..
Zdroj titulnej foto: mashable.com
Zdroj: mashable.com