Bude z Applu automobilka? Firma nadviazala spoluprácu s najväčším výrobcom batérií v Číne

Bude z Applu automobilka? Firma nadviazala spoluprácu s najväčším výrobcom batérií v Číne

Kedysi dávno zaujal Steva Jobsa jeden neobvyklý automobil, ktorý mu vnukol myšlienku vyrábať vlastný, ale firma Apple nikdy nič podobné nezrealizovala - viac tu.

Avšak dnes môže byť všetko inak.

Už minulý rok sa spomínalo, že Apple pracuje na svojom vlastnom automobile pod krycím menom "Project Titan".
Firma taktiež potvrdila prácu na autonómnej jazdnej platforme, pričom Tim Cook prikývol na jej dôležitosť pre Apple. Neskôr sa však ukázalo, že sa spoločnosť vzdala vývoja automobilu. Ale teraz Apple údajne spolupracuje na výrobe elektrických autobatérií s najväčším výrobcom batérií v Číne, firmou CATL.

macblog.sk

Apple ani CATL sa k tomu nevyjadrili, sú viazaní mlčanlivosťou.

Spoločnosť CATL vlani strojnásobila svoju výrobu lithium-iónových batérií a plánuje do roku 2020 dosiahnuť 50 GWh. Ak sa jej podarí splniť predpoklady, mohlo by to z nej spraviť druhého najväčšieho výrobcu lithium-iónových batérií na svete. Samozrejme, hneď po spoločnosti Tesla.

Batérie od firmy CATL, ktoré využívajú chemické systémy LiFePo a NCM, sa využívajú najmä na výrobu elektrických autobusov. Nedávno podpísali dodávateľskú zmluvu so spoločnosťou SAAB, nástupcom firmy National Electric Vehicle Sweden (NEVS), s cieľom vyrobiť stovky tisíc elektromobilov ročne.

techbox.dennikn.sk

Partnerstvo Apple s CATL by bolo významným krokom pre Project Titan, pretože výroba batérií je často považovaná za najväčšiu prekážku vo výrobe elektromobilov.

Ak sa Apple chce presadiť vo výrobe elektrických automobilov vo veľkom štýle, spolupráca s CATL je len jedna z možností. Apple je veľkým spotrebiteľom batérií kvôli svojim iPhonom a MacBookom, avšak autá sú úplne iná liga.

Pre porovnanie, jeden model Tesla S potrebuje zhruba takú kapacitu batérií, ako 4000 iPhonov.

Čo si myslíš ty? Bude z Applu automobilka?


Zdroj titulnej foto: [macobserver.com](https://www.macobserver.com/tmo/article/what-shall-apple-do-with-all-that-money-rethink-the-car) **Zdroj: [9to5mac.com](https://9to5mac.com/2017/07/20/apple-electric-car-batteries-china-battery-maker/)**