Bude iPhone 8 vďaka Sony natáčať 1000 fps video?

Spoločnosť Sony je známa svojimi CMOS snímačmi, ktoré sú používané v množstve zariadení naprieč širokej škále značiek. Aj to je dôkazom toho, že sa kvalitatívne tieto produkty radia medzi absolútnu špičku na trhu. Najnovšie Sony svoje prvenstvo dokazuje s mobilným snímačom, ktorý má naozaj revolučné parametre.

Asi najväčšou novinkou je možnosť nahrávať videá s rýchlosťou 1000 fps (resp. 960 fps pri NTSC), ktorý je následne prehrávaný rýchlosťou 15 snímkov za sekundu a z jednej sekundy záznamu sa tak vytvorí až 64 sekúnd spomaleného videa. Pre porovnanie, najnovší iPhone 7 točí video v HD (720p) kvalite pri 240 snímkoch za sekundu.

Unikátnu vlastnosť nového snímača má na svedomí nová 3-vrstvová technológia, ktorá má aj 1Gb vyrovnávacej operačnej pamäte DRAM. Tá pomáha snímku zachytávať, pretože tak ohromné množstvo dát by nebolo možné len tak jednoducho preniesť do úložiska zariadenia. Je tak isté, že extrémne spomalené video bude možné zachytiť len na určitý krátky čas. Snímač ale vraj má byť na toľko inteligentný, že sám rozozná akčnú scénu a počas nakrúcania bežného videa spraví aj to 64-násobné spomalené.

2-vrstvový snímač vs. 3-vrstvový (zdroj: Sony)

Medzi ďalšie skvelé vlastnosti patrí tiež 4x rýchlejšie zachytenie snímky, pričom snímať je možné rýchlosťou 1/40 sekundy. Samotné fotky v rozlíšení 19,3 megapixelov budú spracované za 1/120 sekundy, čím sa zlepší aj tzv. Burst Mode, teda "cvakanie" veľa fotiek za sebou.

Snímač je tiež schopný natáčať 4k video pri 64 snímkoch za sekundu alebo FullHD pri 240 fps. Zatiaľ nie je jasné kedy sa objaví tento čip v predaji, no Sony by mohlo šokovať a uviesť ho pri svojej novej vlajkovej lodi. Alebo sa ho možno dočkáme pri novom iPhone a Apple opäť posunie úroveň mobilnej fotografie na vyššiu úroveň.


Zdroj titulnej foto: iMore.com
zdroj: Sony

Marián Novikmec

Marián Novikmec

Mám rád technológie, autá, cestovanie a všetky také tie basic neresti života ktoré každý rádoby-influencer majúci viac ako 500 followerov na Instagrame. Stovky storíčiek ale nepridávam, zatiaľ.
Vranov nad Topľou