Bude čoskoro Gorilla Glass minulosťou?

· 2 min read
Bude čoskoro Gorilla Glass minulosťou?

Tvrdené sklo je v dnešnej dobe už takmer všadeprítomné. Dôkazom toho je Gorilla Glass od firmy Corning na takmer každom novom High-End smartfóne.


Zdroj: theverge.com
Obľúbenosť Gorilla Glass spočíva v jeho odolnosti proti škrabancom a taktiež v tom, že sa nerozbije tak ľahko ako sklá na Low-End smartfónoch alebo starších smartfónoch, v ktorých Gorilla Glass nebolo využité.

Postupom času sa aj Gorilla Glass neustále zlepšovalo a prinášalo čoraz väčšiu ochranu tvojho krehkého displeja. Ale Gorilla Glass nie je jediné ochranné sklo na trhu.
Spoločnosť Corning len prednedávnom oznámila, že najnovšie Gorilla Glass 5 bude ochraňovať takmer každý nový High-End smartfón, napríklad Samsung Galaxy S7 alebo nový Note7. Aj spoločnosť Apple spolupracuje s firmou Corning, ale o tejto spolupráci informácie neposkytuje.

Nedávno spoločnosť Khan Semiconductor oznámila, že čoskoro predstaví diamantové sklo, čo bude oveľa odolnejšie ako Gorilla Glass.
Khan Semiconductor tvrdí, že ich diamantové sklo je štyrikrát odolnejšie proti rozbitiu a sedemkrát odolnejšie proti poškriabaniu v porovnaní s Gorilla Glass.
Diamant je najtvrdší materiál v prírode a voľba tohoto materiálu je samozrejmá, ak sa snažíte urobiť niečo podobne odolné.

Zdroj: twitter.com/adamkhandiamond
Predchodcom diamantového skla bolo zafírové sklo, ktoré je využité na zariadeniach ako Apple Watch alebo na niektorých telefónoch iPhone.
Spoločnosť Apple chcela, aby všetky iPhony boli vybavené týmto zafírovým sklom, ale spoločnosť GT Advanced Technologies nebola schopná produkovať dostatočný objem skla, aby vyhovela požiadavkám, a tak sa Apple odklonila od tejto možnosti.


*Khan Semiconductor* hovorí, že ich ochranné sklo je dokonca jednoduchšie na vyrobenie, ba aj dokonca lacnejšie ako zafírové. Diamantové sklo je dostupnejšie, pretože v dnešnej dobe dokážu vedci jednoducho vyrobiť syntetické diamanty.
Diamantová vrstva na vrchu ochranného skla od firmy Corning je 800-krát tenšia ako sklo *Gorilla Glass 5* a silnejšia ako zafírové sklo.
Dôvod, prečo bola využitá len tenká vrstva diamantového skla na vrchu obyčajného ochranného skla, je ten, že diamant je veľmi tvrdý, ale aj krehký a ľahko by sa polámal.
Pridaním tenkej diamantovej vrstvy na povrch ochranného skla by malo pridať sklu dostatok flexibility na to, aby neprasklo.
Ďalší problém diamantového skla je vysoká úroveň odrazu svetla. To znamená, že na displeji vybavenom takýmto sklom by nebolo nič vidieť. K tomuto problému sa firma *Khan Semiconductor* vyjadrila, že sklo je špeciálne upravené tak, aby sa tomuto problému predišlo.
*Khan Semiconductor je schopná so svojou technológiou spustiť výrobu diamantového skla do roka, ale aj napriek tomu hľadá spoločníka na zrealizovanie projektu. Je dosť pravdepodobné, že aj *Corning* sa tejto príležitosti chytí a pôjde bok po boku s *Khan Semiconductor*.
Zdroj titulnej foto: [ibtimes.co.uk](http://www.ibtimes.co.uk/move-over-gorilla-glass-diamond-coated-display-tech-could-be-future-smartphone-displays-1573912#slideshow/1388636) **Zdroj: [extremetech.com](http://www.extremetech.com/extreme/232869-look-out-gorilla-glass-diamond-glass-could-be-harder-to-crack)**