Bezdrôtový prenos médií z Macu do TV bez použitia Apple TV (DLNA)

· 2 min read
Bezdrôtový prenos médií z Macu do TV bez použitia Apple TV (DLNA)

Aj napriek tomu, že sa dnes píše rok 2015 je najčastejším spôsobom prehrávania filmov alebo hudby na TV cez kábel, hoc väčina dnešných TV obsahuje bezdrôtovú technológiu WiFI a štandard DLNA.

Dnes bude reč o bezdrôtovom streamovaní médií do smart TV za použitia DLNA serveru, ktorý umožňuje zdieľať filmovú, hudobnú, alebo foto knižnicu a to všetko cez WiFI.

Všetko čo k tomu budeme potrebovať je počítač Mac, Wifi pripojenie a Smart TV, ktorá podporuje DLNA štandard. Nami testovaná TV bola Samsung UE40ES6100. Obe zariadenia musia bežať na jednej WIFI sieti.

Ako prvé si musíme stiahnuť a spustiť nejaký DLNA server. Za zmienku stoja hlavne 2.

Prvý platený TVmobili (http://www.tvmobili.com) je krásne spracovaný, no je za poplatok 65$ alebo 53€. V prípade, že si ho chcete vyskúšať je k dispozícií 14 dňová skúšobná verzia.

Druhý bezplatný DLNA server je PS3 Media Server, ktorý síce nie je tak uhladený ako TVmobili, no je zdarma, takže mu to môžme prepáčiť. Za zmienku ešte stojí určite info, že UI nie je prispôsobená pre retina displeje, takže pri spomínaných displejoch bude pôsobiť trochu rozmazane.

Čiže stiahnete si program na http://www.ps3mediaserver.org rozbalíme a nainštalujeme.

The Ghost Logo

Po inštalácií už stačí iba pár nastavení. V tabe “navigation/share settings” si vyberiete zdielané priečinky, ktoré obsahujú média ktoré chcete cez DLNA zdieľať. Osobne tam mám iba “/users/Movies”, čiže priečinok s filmami.

The Ghost Logo

Keď už je priečinok nazdieľaný, vyberieme si na TV zdroj vstupu a vyberieme PS3 Media server.

The Ghost Logo

Vyberieme už len Typ obsahu podľa toho čo chcete streamovať. A cez zdieľané priečinky vyberieme konkrétny film a už len pozeráme. Osobne považujem túto službu za jednu z najlepších aké smart TV ponúka a zároveň paradoxne asi najmenej výužívanú.