Materiál do vašej batérie ťažia v Číne aj 7-ročné deti

Materiál do vašej batérie ťažia v Číne aj 7-ročné deti

Firma Apple sa často zvykne chváliť tým, aké sú jej produkty ekologické, ale aj šetrné k ľuďom, ktorí pri ich výrobe, väčšinou v Číne, pracujú v dobrých podmienkach. Nové zistenie firmy Amnesty International, ktorá spravila rozhovor s 87 súčasnými zamestnancami firmy na ťažbu kobaltu do batérií v Afrike, však naznačuje presný opak.

Problém nemá ani tak Apple, ale sprostredkovateľ, firma Dongfang Mining. Tá je divíziou čínskej spoločnosti Zhejiang Huayou Cobalt Ltd. Z opýtaných 87 zamestnancov, ktorí sa zapojili do prieskumu, bolo až 17 detí. Pracovali na 12-hodinové zmeny, počas ktorých nosili ťažké náklady. To všetko iba za smiešny dolár až dva na deň.

Jeden 14-ročný chlapec sa dokonca vyjadril, že čoskoro by mal začať pracovať pre firmu až na 24-hodinové zmeny bez nároku na akýkoľvek dlhší odpočinok v dlhých tuneloch s kobaltom. Pritom je iba jeden z približne 40-tisíc detí, ktoré v Kongu pracujú takpovediac "na čierno".

Firma Apple sa, samozrejme, hneď ozvala a pre BBC povedala, že to nebude tolerovať a celý prípad vyšetrí. Ak sa pritom preukáže, že ide o pravdivý prieskum, tak by mal okamžite ukončiť spoluprácu, alebo aspoň prinútiť dodávateľa, aby pre pracovníka našiel z vlastných peňazí domov, financoval jeho školu, platil mu riadnu mzdu a aby im ponúkol možnosť pracovať aj po dosiahnutí plnoletosti.

Uvidíme, ako sa celá situácia vyvinie. O prípadných nových skutočnostiach vás budeme informovať.