AT&T testuje technológiu 5G, ktorá je 10- až 100-násobne rýchlejšia ako súčasný 4G LTE internet

AT&T testuje technológiu 5G, ktorá je 10- až 100-násobne rýchlejšia ako súčasný 4G LTE internet

Spoločnosť AT&T dnes oznámila, že počas roka 2016 začne s testovaním novej bezdrôtovej 5G technológie. Laboratórne testy by mali byť spustené v druhom štvrťroku, zatiaľ čo s testovaním v reálnych, vonkajších podmienkach sa začne v lete. Predpokladá sa, že 5G rýchlosť by mala byť 10- až 100-krát rýchlejšia, ako súčasné 4G LTE pripojenie.

Zdroj: techdissected.com

“Zákazníci budú môcť merať rýchlosť v gigabitoch za sekundu, nie v megabitoch. Pre zaujímavosť, pri rýchlosti jeden gigabite za sekundu si dokážete stiahnuť televíznu show v čase kratšom ako 3 sekundy. Táto 5G sieť taktiež ponúkne zákazníkom oveľa nižšiu latenciu. Latencia je napríklad to, ako dlho trvá, kým sa po stlačení tlačidla play spustí streamovanie videa vo vašom zariadení. Očakávame, že 5G latencia bude činiť číslo v rozmedzí 1 - 5 milisekúnd.”

Zdroj:kaboompics.com

Princíp 5G siete od AT&T bude spočívať v technológiách, ako sú napríklad milimetrové vlny, virtualizácia sieťových funkcií (NFV) alebo softvérové definovanie siete (SND). Poskytovateľ už v súčasnosti presmeroval 14 miliónov bezdrôtových zákazníkov do ich virtualizovanej siete a hovorí, že ďalšie milióny používateľov budú pridané v tomto roku. V priebehu nasledujúcich 4 rokov plánuje AT&T virtualizovať až 75 % svojich sietí a pripraviť sa tak na 5G.

Zdroj: smartpik.in

Čo sa týka Apple a využitia 5G siete, je veľmi skoro o niečom hovoriť alebo uvažovať. Na jednej strane bola firma Apple skutočne rýchlo pripravená použiť LTE-Advanced, rýchlejší štandard 4G LTE v modeloch iPhone 6, iPhone 6 Plus a novších, no na druhej strane technológie 3G a LTE bezdrôtové technológie boli na trhu celé roky predtým, ako sa ich firma Apple rozhodla prijať. V závislosti od plánov AT&T a 3GPP je možné, že sa 5G iPhonu nedočkáme najbližšie 3 až 4 roky.


Zdroj titulnej foto: [investors.com](http://www.investors.com/news/technology/verizon-talks-up-5g-wireless-att-less-vocal/) **Zdroj:** [**macrumors.com**](http://www.macrumors.com/2016/02/12/att-to-begin-testing-5g-network-2016/)