AppStore za rok 2015 zarobil rozprávkovú sumu

AppStore za rok 2015 zarobil rozprávkovú sumu

AppStore je dôležitou časťou celého Apple ekosystému. Nielenže by nebol bez tohto imaginárneho obchodu s aplikáciami iOS či MacOS použiteľný, zároveň predstavuje aj slušný zdroj príjmov. A to taký slušný, že veľa spoločností by bolo rado, keby malo iba taký obrat ako samotný AppStore.

The Ghost Logo

Za kalendárny rok 2015 sa mu podarilo vyzbierať neuveriteľných 6,4 miliardy dolárov. Len z predaja aplikácií. Najväčšia suma bola minutá počas vianočných sviatkov, konkrétne počas dvoch týždňov od Vianoc po Nový rok. Celý svet používajúci iOS či Mac tu minul až 1,1 miliardy. Najštedrejší pre Apple nebol, ako by si čakal, Štedrý deň, ale prvý január. V tento jediný deň sa predali aplikácie v hodnote 144 miliónov.

AppStore má z každej predanej aplikácie 30 %

Apple si od vývojárov za každú predanú aplikáciu alebo nákup v nej pýta 30 % z jej ceny. To je celkom dosť, no keď si spojíme dva a dva dokopy, developeri mohli zarobiť viac, takmer 15 miliárd.

Dopomáha k vitálnosti spoločnosti

I napriek tomu, že príjmy z AppStore sú pre Apple zanedbateľné, ide o silnú motiváciu pri kúpe. Nájdeme tu výnimočné tituly, ktoré sú ešte k tomu lepšie optimalizované. Znova to končí pri prepracovanom Apple ekosystéme. Ďalším dôvodom, prečo je AppStore podstatný pre zdravie spoločnosti, je aj fakt, že aplikácie, ktoré si používateľ kúpi tu, nemôže presunúť na inú platformu.

Fakty o AppStore

  • v minulom roku 2015 utratili zákazníci v AppStore viac než 20 miliárd eur

  • spoločnosť Apple od založenia AppStore v roku 2008 vyplatila vývojárom z celého sveta viac ako 36 miliárd eur - viac než tretinu z toho tento rok

  • najviac tento rok zarobili hry ako Clash of Clans, Monster Strike, Game of War - Fire Age a Fantasy Westward Journey a aplikácie založené na predplatnom ako Netflix, Hulu a Match

Internetové obchody, ako sme mohli zistiť, teda nie sú iba o ďalšom príjme spoločnosti. Prezentujú totiž aj akúsi motiváciu kúpiť si telefón daného výrobcu.

Zdroj: iphone.appleinsider.com