Applu sa stále nedarí zaviesť Apple Pay v Číne

· 2 min read
Applu sa stále nedarí zaviesť Apple Pay v Číne

Apple zverejnil svoj najnovší operačný systém iOS 8.3 minulý týždeň, no nepodporuje Apple Pay na najväčšom trhu smartfónov na svete, v Číne. Pri zaslaní betaverzie iOS developerom vo februári Apple vyhlásil, že najnovšia verzia bude podporovať UnionPay - čínsku banku, ktorá ako jediná spravuje medzibankové platby v krajine.

Americká firma sa snaží dosiahnuť vzájomnú spoluprácu už od minulého roka. Predpokladali, že k dohode dôjde najneskôr v marci, avšak ľudia blízki spoločnostiam tvrdia, že vzťah Applu a UnionPay má značné problémy.  Takisto sa nemenovaný zamestnanec UnionPay vyjadril, že spoločnosti nedospeli k  dohovoru a žiaden harmonogram nie je naplánovaný pre prípadnú spoluprácu.

Zatiaľ čo ApplePay je v USA čím ďalej tým viac populárnejší, v Číne sa mu stále dostáva iba odmietania. Okrem UnionPay Apple komunikoval s prinajmenšom ôsmimi významnými čínskymi bankami. Ale ani tu nepochodil veľmi dobre, a dokonca Čínska priemyselná a obchodná banka neprejavila žiaden záujem.

Prekážkami môžu byť dva dôvody. Finančný a technický

V Amerike Apple Pay žiada zisk 0,15% z 2% poplatku každej platby kreditnou kartou u maloobchodníka, a 0,5 penny za každú transakciu vykonanú debetnou kartou. Lenže čínske banky považujú tieto sadzby za príliš vysoké a nechcú sa vzdať tak veľkých percent, tvrdí zamestnanec jednej veľkej čínskej banky.
Čo sa týka technickej stránky veci, ApplePay musí vyhovovať pravidlu centrálnej banky o NFC čipoch, ktoré obmedzuje akékoľvek elektronické platobné systémy na tie, ktoré spĺňajú technický štandard zvaný PBOC 3.0 (People’s Bank of China). Avšak zdroj dobre oboznámený s Apple Pay hovorí, že čipy iPhonov, ktoré sa starajú o tieto platby, plne nespĺňajú dané kritériá.

Služba Apple Pay bola spustená v USA v októbri minulého roka. Umožňuje majiteľom iPhone 6, iPhone 6 Plus a Apple Watch využívať bezdrôtovú technológiu NFC (Near Field Communication) na vykonávanie platieb jednoduchým priložením zariadenia ku platobnému terminálu. V Spojených štátoch je táto služba podporovaná tromi majoritným kreditnými spoločnosťami – Visa, MasterCard a American Express.
Americký gigant sa snaží predstaviť a rozšíriť svoj mobilný platobný systém do mnohých regiónov po celom svete, predovšetkým v Európe, Blízkom východe, Indii a Afrike, ale stále naráža na prekážky v niektorých krajinách, napríklad v Británii.

Správa britského denníka Daily Telegraph z minulého roka hovorí, že Apple Pay by mohol byť v krajine zavedený v prvej polovici tohto roka, ale neskoršia správa celú vec posúva do druhej polovice, nakoľko sa Apple stále snaží presvedčiť banky, aby podporovali jeho službu.