Spoločnosť Apple zverejnila finančné výsledky za 2. štvrťrok. Prekvapia?

· 2 min read
Spoločnosť Apple zverejnila finančné výsledky za 2. štvrťrok. Prekvapia?

Už je to 13 rokov, čo firma Apple tešila investorov s pravidelným rastom tržieb. Excelentné výsledky, perfektné čísla predajov. No tie časy sú preč. Apple zverejnila príjmy za 2. štvrťrok 2016, ktoré činia 42,4 mld. USD. Keď to porovnáme s rovnakým obdobím v minulom roku, v ktorom bol príjem 49,6 mld. USD, je to citeľný pokles.

Čistý štvrťročný zisk bol 7,8 mld. USD, čo je oproti minuloročnému obdobiu pokles o takmer 3 mld. USD. Ak by niekoho zaujímala hrubá marža na zariadenia, tá sa pohybuje na úrovni 38 %.

Predaje iPhonu padli na 40,4 mil. predaných kusov zo 48 mil. v rovnakom období predošlého roku. Napriek tomu, ako aj uvidíte z grafu, predaj iPhonov má rozhodujúci vplyv na zisk Apple.


Zdroj: macrumors.com


Za jeden zo svetlých bodov sa dá považovať to, že pokles nie je taký výrazný, ako odhadovali finančníci z Wall Street. Kde sú tie časy, keď sa úspech meral podľa rastu krivky zisku a nie podľa menšieho poklesu, ako bol predpokladaný. :-)

Čo sa deje?

Zákazníci už viac čakajú s kúpou nových zariadení. Aj v našich článkoch sme uvádzali, že technologický progres pri smartfónoch už nie je taký výrazný ako v minulosti. Analýzy vravia, že svetový trh s mobilnými telefónmi je dostatočne nasýtený.


Zdroj: macrumors.com


Po zverejnení finančných výsledkov na konferencii Tim Cook hovoril aj o potešujúcich správach, ako je rast príjmov z predaja iPadov a rast predaja v iTunes, AppStore a ApplePay. Nezabudol spomenúť ani rekordné sťahovania najznámejšej hry súčasnosti Pokemon Go.

Celkovo je uplynulá časť roka z pohľadu predaja hodnotená ako najslabšia, pretože je posledná pred vydaním nového iPhonu na jeseň tohto roka.Zdroj titulnej foto: [viral-today.com](http://www.viral-today.com/2016/07/25/apples-car-project-has-a-new-boss-report-says/) **Zdroj: [macrumors.com](http://www.macrumors.com/2016/07/26/apple-q3-2016-earnings/)**