iOS

Firma Apple zarobila za štvrťrok na iPhone viac ako Google na Androide za celú existenciu

· 1 min read
Firma Apple zarobila za štvrťrok na iPhone viac ako Google na Androide za celú existenciu

Súdny proces medzi spoločnosťami Google a Oracle odhaľuje nové dôveryhodné informácie. Patrí medzi ne napríklad to, že Google firme Apple zaplatil za to, aby ostal predvoleným prehliadačom v zariadeniach so systémom iOS. Taktiež sa verejnosť môže dozvedieť, že Google platí firme Apple určitú časť zisku z jeho reklamy, ktorá je zobrazovaná na zariadeniach so systémom iOS, čo má spoločnosť Apple motivovať k tomu, aby naďalej spolupracovala s Google.

Najnovšie na verejnosť unikli informácie o ziskoch spoločnosti Google z jej operačného systému Android, ktorý je najviac rozšíreným systémom pre mobilné zariadenia na celom svete. Za celú dobu jeho existencie na ňom Google zarobil 22 miliárd dolárov v čistom zisku a príjem činil 31 miliárd dolárov. Aj keď sa zdá toto číslo byť vysoké, stačí sa pozrieť na spoločnosť Apple, ktorá za posledný kvartál zarobila na svojom iPhone viac ako 32 miliárd dolárov, čo znamená, že ak to takto pôjde ďalej, tak Apple každý štvrťrok zarobí na predaji svojho telefónu viac, ako zarobil Google na Androide doteraz.

Treba si však uvedomiť, že je to síce zaujímavá štatistika, ale porovnávame operačný systém, ktorý je poskytovaný úplne zadarmo, s mobilným telefónom, ktorého cenovka je jednou z najvyšších v danom segmente. Zatiaľ čo Apple predáva produkt, príjmy Google väčšinou pochádzajú z predaja reklamy či aplikácií v Google Play. Možno aj to je dôvod, prečo chce Google predávať svoje vlastné zariadenia. Prvú iniciatívu môžeme vidieť už pri Nexusoch, medzi ďalšie patrí napríklad projekt Ara, čo je koncept modulárneho smartfónu, ktorý sa mal dostať do predaja už minulé leto.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read