Apple zaplatil spoločnosti Nokia 2 miliardy dolárov v hotovosti za urovnanie patentového sporu

Apple zaplatil spoločnosti Nokia 2 miliardy dolárov v hotovosti za urovnanie patentového sporu

Iste viete, že pred tým, ako prišiel prvý iPhone, mala firma Nokia dominantné postavenie na trhu s mobilnými telefónmi. V posledných rokoch dominanciu prebral Apple. Avšak na povrch vyšla platba za vyrovnanie sporu o patent medzi týmito dvomi spoločnosťami.

Nokia tvrdí, že firma Apple v minulom štvrťroku tohto roku uskutočnila platbu vo výške 2 miliardy dolárov v hotovosti, ako súčasť dohody o urovnaní patentových sporov medzi vyššie spomínanými spoločnosťami. Avšak podrobnosti o tomto vysporiadaní neboli oznámené.

Spoločnosť Nokia minulý rok v decembri najprv podala žalobu, v ktorej tvrdila, že spoločnosť Apple porušila ich technologické patenty. Na túto žalobu odpovedala firma Apple na začiatku tohto roku svojou vlastnou žalobou.

ciol.com

V spore bolo zahrnutých 32 patentov obsiahnutých v iPhone 3GS a rovnako aj v iných produktoch spoločnosti Apple. Po vzájomnej dohode a vyrovnaní sa spoločnosť Apple rozhodla pokračovať v predaji produktov firmy Nokia vo svojich maloobchodných predajniach.

Už v máji oznámili spoločnosti Apple a Nokia, že vyriešili spor a plánujú spolupracovať.

Jeff Williams, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Apple, tvrdí:

Sme spokojní s týmto riešením nášho sporu a tešíme sa na rozšírenie našich obchodných vzťahov s Nokiou.

Namiesto úplne jednoduchej licenčnej dohody o patentoch sa firmy dohodli na rozsiahlejšej obchodnej spolupráci vo viacerých smeroch.


Zdroj titulnej foto: [zoznam.sk](https://androidportal.zoznam.sk/2016/10/geekbench-smartfon-nokia-android/) **Zdroj: [9to5mac.com](https://9to5mac.com/2017/07/28/apple-nokia-settlement-payment/)**