Spoločnosť Apple začala vyplácať odškodné v celkovej sume 400 miliónov $

· 1 min read
Spoločnosť Apple začala vyplácať odškodné v celkovej sume 400 miliónov $

Hoci na kauzy nie sme v spojitosti s Apple zvyknutí, občas sa nejaká objaví. Asi si už nespomínate, ale pred tromi rokmi Apple obvinili z nešportového chovania okolo e-kníh. Spoločnosť Apple vraj menila fixné ceny za e-knihy, čo je protizákonné.

Najskôr Apple namietala, že súdne obvinenie je iba fraška, no neskôr vyšlo najavo, že spoločnosť už dlhšie bojovala za zrušenie zákona ohľadom fixných cien e-kníh. Okrem toho firma Apple začala zasielať kredity na iTunes už začiatkom roka 2014, hoci prípad ešte nebol uzavretý. Nakoniec súd uznal spoločnosť Apple vinnou. Počas súdneho procesu boli ako dôkazy použité dokonca e-maily Steva Jobsa.

Právnická firma Hagens Berman, ktorá Apple zastupuje, informovala, že bude zákazníkom, ktorí si zadovážili e-knihy prostredníctvom Amazon, Kobo, Barnes & Noble či Apple, vracať peniaze buď priamo na iTunes účet, alebo ich budú kontaktovať cez e-mail. Pôjde o sumu 6.93 $ za každú e-knihu, ktorá patrila medzi bestsellery podľa New York Times, a 1.57 $ za každú inú e-knihu.

Zdroj: idownloadblog.com

Zákazníci musia spĺňať nasledujúce podmienky:

  1. Zadovážili si e-knihu medzi 1. aprílom 2010 a 21. májom 2012.
  2. Kniha vyšla v jednom z nasledujúcich vydavateľstiev: Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Macmillan (Holtzbrinck Publishers), Penguin Group and Simon & Schuster.

Okrem toho musí Apple zaplatiť 20 miliónov dolárov štátu a 30 miliónov dolárov zaplatí na poplatkoch.


**Zdroj:** [**9to5mac.com**](http://9to5mac.com/2016/06/20/apple-ebook-settlements-consumer-payouts-begin/)

Zdroj titulnej foto: digitaltrends.com