Apple začal používať nové rozhranie pre SSD Flash disky

· 2 min read
Apple začal používať nové rozhranie pre SSD Flash disky

Apple vydal vo svojej najnovšej aktualizácii OS X 10.10.3, ktorá vyšla 10. apríla v tichosti podporu pre NVM Express, úplne nové rozhranie pre SSD Flash disky v novo predstavenom Macbooku s Retina displejom.

The Ghost Logo

Softvérové rozhranie NVMe nahradí staršie rozhranie AHCI, ktoré sa nachádza v predchádzajúcich počítačoch. Nové rozhranie ponúka nižšiu latenciu a vyšší výkon oproti staršiemu protokolu. Server AnandTech ponúka skvelý prehľad medzi technológiami: AHCI (Advanced Host Controller Interface) sa datuje od roku 2004 a bol navrhnutý s prihliadnutím na klasické HDD. Aj keď to nevylučuje nové SSD disky, AHCI je viac optimalizovaný pre vyššiu latenciu starších točivých diskov ako pre nízku latenciu energeticky nezávislej pamäti. Preto AHCI nemožno plnohodnotne využiť s SSD pamäťou a keďže budúcnosť je v energeticky nezávislých pamätiach (NAND a MRAM), technologická spoločnosť musela vyvinúť softvérové rozhranie, ktoré posúva limity starej technológie AHCI.

The Ghost Logo

Výsledkom je NVMe, čo je skratka pre energeticky nezávislé expresné pamäte (Non-Volatile Memory Express). Nový protokol si netreba zamieňať s fyzickým rozhraním, ktorým Apple napája SSD do svojich počítačov. Už pred niekoľkými rokmi Apple implementoval upgrade rozhrania na PCIe konektory, ktoré umožňuje vysoké prenosové rýchlosti a prístupy. Predpokladá sa, že do budúcna umožní NVMe ešte lepšie využitie SSD diskov, rovnako ako predĺžia životnosť batérií tým, že skrátia čas na prenos dát, ktorý je energeticky náročný. Intel očakáva, že technológia NVMe bude už čoskoro použitá v tabletoch a telefónoch.

Zdroj: macrumors.com