iFixit rozobral Apple TV, Apple ho zabanoval

· 2 min read
iFixit rozobral Apple TV, Apple ho zabanoval

Minulý týždeň sa na serveri iFixit objavil článok, v ktorom môžeme vidieť rozobranú Apple TV novej generácie, ktorá sa ešte ani nestihla začať predávať. V članku sa nedozvieme nič prevratné a iba potvrdí to, že je v Apple TV 2GB RAM a procesor A8, ktorý tu je predovšetkým pre nové aplikácie a hry z App Store. Dozvedeli sme sa, že práve kvôli tomuto procesoru musela byť Apple TV hrubšia a až o 50% ťažšia. Nový procesor totiž vyžaduje masívny chladič a väčšie napájanie. Osobne mi nedáva zmysel masivny chladič pre procesor, ktorý na iPhone 6 Plus dokáže potiahnuť rovnaké Full HD rozlíšenie bez problémov, ale budiž.

Omnoho zaujímavejšia je však informácia, že dnes Apple zabanoval vývojársky účet iFixit, na ktorý bola viazaná aj iFixit aplikácia, ktorá bola taktiež odstránená. Apple rozposielal novú Apple TV vývojárom preto, aby mohli začať vyvíjať v predstihu aplikácie a aby prví zákazníci hneď po tom, čo prídu z Apple Store domov mohli navštíviť App Store v ktorom sa už budú nachádzať aplikácie.

iFixit však chcel set-top box ako prvý rozobrať a tak porušil povinnosť mlčať, ktorú mu Apple dal keď mu Apple TV 4. generácie posielal. Server o tejto nepríjmenej skutočnosti informoval na svojom blogu: “Pár dní po vydaní návodu nám Apple poslal e-mail a povedal, že náš vývojársky účet bol zabanovaný, pretože sme porušili podmienky používania. Nanešťastie, naša aplikácia iFixit bola viazaná k tomuto účtu, čiže Apple zároveň odstránil našu aplikáciu z App Storu."

Navyše priznal, že zneužil dôveru Applu, pretože vôbec nemal v pláne vyvíjať aplikáciu pre tvOS. Svojím spôsobom vlastne obral jedného vývojára o Apple TV, pretože Apple stihol (logicky) vyrobiť iba určité množstvo zariadení ktoré mal potom k dispozícii.

Nakoniec iFixit vyhlásil, že v budúcnosti už neplánuje svoju aplikáciu pre iOS vyvíjať. Tá stará vraj bola zastaralá a na iOS 9 mala kopec bugov. Namiesto toho sa bude sústrediť na vylepšenie mobilnej verzie stránky aby bolo jej prehliadanie minimálne tak príjemné, ako používanie aplikácie.

Nejedná sa pritom o nič nezvyčajné, Apple denne blokuje vývojárov a dokonca má aj čiernu listinu webov, medzi ktoré patria aj niektoré české a slovenské.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast  #01
· 8 min read
Apple TV 4K je tu!
· 2 min read
Unikli ďalšie parametre 4K Apple TV
· 2 min read