Apple z iOS 11 ubral dôležitú funkciu pre detekciu zariadení v LAN-ke

Apple z iOS 11 ubral dôležitú funkciu pre detekciu zariadení v LAN-ke

iOS 11 prináša veľa noviniek, hlavne pre majiteľov iPadov. Samozrejme, nie každá zmena je dobrá a niektoré funkcie môžu byť dokonca odobrané. Tieto zmeny môžu mať vplyv aj na aplikácie tretích strán, ktoré môžu mať takto obmedzenú funkčnosť alebo dokonca nebudú fungovať vôbec.

Osobne testujem iOS 11 Public Beta na svojom iPade. Väčšinu zmien hodnotím pozitívne, ale jedna z nich ma rozhodne nepotešila. Všimol som si ju v aplikácii iNet for iPad:


Zdroj: thinkapple.sk


Táto aplikácia slúži na skenovanie lokálnej siete (LAN - Local Area Network) a zobrazuje podrobné informácie o zariadeniach pripojených k sieti. Užitočné to je hlavne ak máš wi-fi router, lebo takto môžeš detegovať nevyžiadané zariadenia pripojené na tvoju wi-fi sieť. Ďalšie využitie je možnosť zistiť napr. IP adresu tvojho NAS-ka v lokálnej sieti a pripojiť sa k nemu.

Kvôli zmenám v iOS 11 sa už nedá na iOS zariadení zobraziť výrobca zariadenia (vendor) a ani MAC adresa, tak ako je to zobrazené na screenshote hore. Aplikácia ukazuje "Vendor not detectable since iOS 11" a obdobná hláška je aj pri MAC adrese.

Neviem, čo Apple viedlo k tomuto rozhodnutiu obmedziť túto funkčnosť, ktorá by mala byť v každom modernom operačnom systéme pre platformy Mac/PC a taktiež aj v moderných tabletoch, kam iPad, zvlášť verzia Pro, patrí.

Na Macu testujem macOS High Sierra a táto zmena zo sveta iOS sa ho našťastie netýka, testoval som to na aplikácii iNet Network Scanner (desktopová verzia iNet for iPad).

Dúfam, že Apple zmení rozhodnutie a vo finálnej iOS 11 toto obmedzenie nebude, ale veľké nádeje tomu nedávam.

Zdroj titulnej foto: washington.edu
Zdroj: thinkapple.sk