Apple Watch vs tetovanie

Tetovanie. Pre niekoho životný štýl a módny doplnok, pre iného symbol pre kriminalistov a pirátov. Pre Apple Watch však veľký problém.

Senzory, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane hodiniek, nemusia reagovať a fungovať správne pri užívateľoch, ktorý majú tetovanie na predlaktí, resp. na mieste, kde sa hodinky nosia. Takzvaný “tattoogate” sa prejavuje najmä v chybnom monitorovaní frekvencie srdca alebo rozpoznaní kontaktu so zápästím. Užívateľ je nútený po každom zdvihnutí ruky a aktivovaní hodniek zadávať opätovne svoje heslo, čo je dosť únavná a otravujúca činnosť. Problém sa týka aj prijímania notifikácií.

V nasledujúcom videu môžeme vidieť, ako sa hodinky správajú na prirodzenej a potetovanej koži.

Jedným z riešení je vypnutie funkcie wrist detection (kontakt so zápästím), čo ale deaktivuje aj iné funkcie, ako je napríklad Apple Pay.

Wrist detection využíva svetelné senzory, ktoré sa nachádzajú na zadnej strane hodiniek a umožňujú tak merať srdcovú frekvenciu metódou, ktorá sa volá fotopletismografia. Tá pomocou infračerveného a zeleného LED svetla dokáže detekovať prietok krvi. Tmavá farba potetovanej kože môže spôsobovať slabšie prenikanie svetla aj napriek tomu, že hodinky sú vybavené funkciou, ktorá umožňuje zvýšiť jas LED svetiel v prípadoch, kedy je detekcia z nejakých dôvodov ťažšia. Problémom môžu byť aj ťažké kovy, ktoré sa často nachádzajú v tetovacom atramente.

K celému problému sa vyjadril aj samotný Apple. V správe sa hovorí o tom, že úprava kože ako je napríklad tetovanie, môže mať dopad na činnosť merania frekvencie srdca. Atrament, vzor alebo sýtosť farby niektorých tetovaní môžu blokovať svetlo zo snímača a z tohto dôvodu je ťažšie získať spoľahlivé výsledky. Apple navrhuje užívateľom, ktorý majú problém s “tattoogate” využívať externé monitorovacie zariadenia, ako napríklad hrudný bluetooth monitor, pokiaľ chcú získavať plnohodnotné výsledky ich pulzu.

Presný dôvod tohto problému však zatiaľ nieje 100% istý, no našťastie sa netýka prirodzených pigmentových rozdielov, ako je napríklad veľmi tmavá koža a podobne.

Erich Veselényi

Erich Veselényi

24 ročný študent Priemyselnej Logistiky, v súčasnosti študujúci Industrial Management v chladnom fínskom meste Vaasa. Apple, beh, cyklistika, cestovanie, Bukowski, fotografovanie a video.
Vaasa, Finland