Apple vydal nové beta verzie macOS High Sierra, iOS 11, watchOS 4 a tvOS 11, zatiaľ len pre vývojárov

Apple vydal nové beta verzie macOS High Sierra, iOS 11, watchOS 4 a tvOS 11, zatiaľ len pre vývojárov

Aktualizácia: verejné betaverzie sú dostupné od dnes v utorok

Uplynuli dva týždne a Apple opäť sprístupnil nové verzie pripravovaných operačných systémov, zatiaľ však len pre vývojárov. Verejná betaverzia bude nasledovať čoskoro, zrejme v stredu ale možno sa jej dočkáme už dnes.

Nakoľko ide o beta verzie nedokončeného produktu, odporúčame ich inštalovať len na sekundárne zariadenia, aj keď sa musím priznať, že na iPade mám betu iOS 11. Až výjde tretia verejná beta verzia, preskúmam ju a podelím sa so všetkými našimi čitateľmi o skúsenosti. Skúsenosti s prvou beta verziou nájdeš TU a s druhou TU.


Zdroj: 9to5mac.files.wordpress.com


V krátkosti, v macOS High Sierra sa pripravujú novinky v oblasti grafiky, vrátane virtuálnej reality s podporou novej verzie Metalu, Metal 2 spolu s podporou pre externé grafické karty, video kodek High Efficiency Video Codec (HEVC) a kompletne nový a moderný filesystem (APFS), ktorý nahradí staručký HFS+.

V aktuálnej betaverzii sa už objavili nové funkcie, tak ako boli prezentované na WWDC. Aplikácia Photos získala nový bočný panel pre rýchly prístup k upravovacím nástrojom a aj ku fotografiám samotným. Photos takisto po novom funguje v aplikáciach tretích strán ako Pixelmator či Photoshop a podporuje viac modelov tlačiarní od tretích strán.

Safari zas získavá výrazné zvýšenie výkonu, funkciu na zablokovanie automaticky sa prehrávajúcich videí a zvukov a (zatiaľ) jedinečnú funkciu na chránenie používateľa Safari pre trackingom - väčšinou reklamné siete a servery typu Facebook, ktoré sú morom dnešného Internetu.

Siri dostane nový, prirodzenejší hlas a nové funkcie.

Zdroj: ytimg.com

iOS 11 tiež nešetril novinkami. Apple uviedol riešenia bugov vo VSCO, Pintereste, Citi Mobile a taktiež aj v jeho vlastnej hlasovej asistentke Siri.

Nie všetko je však na ružiach ustlané. Objavili sa nové, Applu známe problémy, ako napr. že ťuknutie na AirPlay tlačítko v aplikáciach, kde nie je video spustené v režime celej obrazovky, môže spôsobiť pád aplikácie a taktiež aj Live Photos vo FaceTime sú štandardne vypnuté a treba ich spustiť manuálne.

Ďalší problém zasahujúci používateľov iPhone je pomerne "zaujímavý", nakoľko spôsobuje nepresnú aktualizáciu histórie hovorov, ktorá môže spôsobiť, že pri vytáčaní prvého telefónneho čísla môže iPhone zavolať na druhé v zozname.

Aplikácie Notes, Reminders a Contacts dostali vynovené ikonky. Zároveň sa vrátila funkcia, kde potiahnutím prsta doľava vymažeš notifikáciu. Ak máš iPhone s podporou 3D Touch (iPhone 6s a novší, okrem iPhone SE), ukáže sa nové rozhranie po zobrazení notifikácie cez 3D Touch.

Ďalšie funkcie, na ktoré sa môžeme tešiť sú upraviteľné Control Center, nová uzamknutá obrazovka zlúčená s notifikáciami, peer-to-peer platby cez Apple Pay v iMesages a nová Do Not Disturb funkcia určená pre šoférov.

Majitelia iPadov sa môžu tešiť na vylepšený multitasking, nový dock a lepší prepínač aplikácií spolu so systémovou funkciou pre drag-n-drop medzi aplikáciami. A vylepšenia sa týkajú aj softvérovej podpore Apple Pencil, vďaka ktorej je stylus podstatnejšie responzívnejší a zároveň lepšie integrovaný v iOS.

Zdroj: idownloadblog.com

Čo sa týka watchOS 4, tak beta verziu pre verejnosť nečakaj. Tá je len pre vývojárov, nakoľko v prípade problémov by musel zasiahnuť Apple technik a taktiež nie je možný downgrade. Sami za seba vravia aj požiadavky, že hodinky musia byť v nabíjačke a mať aspoň 50% baterky. watchOS sa aktualizuje cez dedikovanú aplikáciu v iPhone, ktorý samozrejme musí byť v dosahu.

watchOS 4 je pomerne malá aktualizácia, novinkami sú tri nové číselníky vrátane nového "Siri číselníka", ktorý dynamicky zobrazuje informácie. Taktiež bola vylepšená Workout aplikácia s podporou High Intensity Interval Training. Poslednou väčšou novinkou je GymKit, ktorá umožní Apple Watch spolupracovať s chytrým športovým príslušenstvom.

Zdroj: cdn-apple.com

tvOS 11 sa venuje hlavne opravám bugov a malými vylepšeniami. Medzi novinky, ktoré budú hotové v septembri, nájdeš funkcie ako automatická zmena denného a nočného módu založenom na lokálnom čase, synchronizácia Home Screen so všetkými Apple TV v domácnosti, lepšie notifikácie a niekoľko ďalších menších vylepšení.

Zdroj titulnej foto: tekrevue.com
Zdroj: macrumors.com