Čo priniesol update iOS 9.1

Čo priniesol update iOS 9.1

Apple včera vypustil do sveta prvý významnejší update od septembrového vydania iOS 9 a to iOS 9.1. Táto 9.1 bola beta testovaná ešte pred oficiálnym spustením iOS 9 a celé testovanie prebiehalo niečo vyše mesiaca. Celkovo mali vývojári a verejní beta testeri prístup ku piatim beta verziám.

iOS 9.1 je dostupná pre všetkých užívateľov, ktorí fungujú na operačnom systéme iOS 9 a ide o tretí update od jeho vydania. Krátko po vydaní iOS 9 sme mali možnosť updatovať na iOS 9.0.1 a neskôr na iOS 9.0.2. Apple taktiež vypustil Xcode 7.1 a tvOS golden master (GM), ktorý je vlastne finálnou verziou softvéru dostupného v novej Apple TV, ktorej predaj bude spustený budúci týždeň.

iOS 9.1 nám neprináša nejaké neuveriteľné vonkajšie zmeny, tie sa však nachádzajú vo vnútri. Obsahuje podporu pre kodifikáciu Unicode 7 a 8, čo poteší najmä všetkých milovníkov smajlíkov alebo emotikonov. Medzi 150 novými emotikonmi sa objavuje napríklad jednorožec, burrito, fľaška šampanského ale aj prostredný palec, ktorý výborne slúži na prejavovanie vlastných názorov a nesúhlasov. Týmto by sme chceli pánovi Markovi Zuckerbergovi podať návrh na dizajn tlačidla dislike.

alt

Update taktiež poteší majiteľov iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus, keďže obsahuje vylepšenie pre Live Photos. Toto vylepšenie detekuje pohyb pred a po vytvorením fotografie a automaticky odstráni taký pohyb, akým je napríklad odloženie iPhonu do vrecka, hneď po nasnímaní fotografie. iOS 9.1 prináša možnosť skryť fotografiu kontaktu a Austrálčania a Angličania môžu po novom využívať aplikáciu Apple News, ktorá je súčasťou iOS9.

alt

Opravený bol taktiež problém mutlitaskingu, ktorý mal na svedomí drobné sekanie pri návrate na domácu obrazovku. Ako majiteľ iPhonu 6 potvrdzujem toto vylepšenie a dokonca sa mi zdá byť plynulejší aj pohyb medzi spotlightom a domácou obrazovkou. Vylepšenia sa dočkali aj aplikácie ako Fotky, Safari alebo Hudba a lepšiu stabilitu má odteraz aj CarPlay.

Ako som už spomínal, ja a môj iPhone 6 sme s týmto updatom veľmi spokojný, dokonca by som povedal, že aj batéria sa v tomto prostredí cíti lepšie, za čo sa mi patrične odmeňuje.

zdroj:macrumors.com