Apple vydal ďalšie beta verzie pripravovaných macOS, iOS a tvOS, zatiaľ len pre vývojárov

Apple vydal ďalšie beta verzie pripravovaných macOS, iOS a tvOS, zatiaľ len pre vývojárov

Včera večer nášho času boli vydané ďalšie beta verzie pripravovaných operačných systémov od Apple, konkrétne macOS High Sierra, iOS 11 a tvOS 11. watchOS sa tentokrát beta verzie nedočkal.

Beta verzie by mali byť čoskoro prístupné aj pre verejnosť. Ako vždy, upozorňujeme, že beta verzie sú ešte nedokončeným produktom a neodporúčame ich inštalovať na pracovné stroje.


Zdroj: wp.com


macOS High Sierra obsahuje úplne nový súborový systém APFS (Apple File System), ktorým nahradí staručký HFS+. Len pre zaujímavosť, iOS tento súborový systém používa už od verzie 10.3 a zároveň to bolo prvykrát v mojom živote, čo som videl zmenu súborového systému za behu bez nutnosti premazania disku alebo reinštalácie operačného systému, takže palec hore pre inžinierov z Cupertina.

Novinkou sú aj nové formáty multimédií, konkrétne HEVC (High Efficiency Video Codec) a taktiež nová generácia Metalu, Metal 2, s podporou pre virtuálnu realitu a externé GPU. Jedno riešenie s externým GPU priamo od Apple sme recenzovali TU.

Medzi ďalšie vylepšenia patrí robustnejšia aplikácia Photos s podporou externých aplikácii ako Pixelmator a Photoshop, Safari s užitočnými novinkami ako zabránenie automatického prehrávania multimédií a technológiou na zabránenie sledovania tvojej činnosti na Internete, väčšinou sa to týka cielenej reklamy.

Apple vylepší aj ostatné aplikácie a služby, ako napríklad Spotlight, iCloud, FaceTime, Messages a Notes.

A čo je nové v tretej bete iOS 11?

Do novinky v správe súborov v iOS, aplikácii Files, pribudla podpora OS X Server a cloudovej služby Dropbox. Osobne dúfam, že Apple integruje podporu pre zariadenia v lokálnej sieti (LAN) a (S)FTP serverov.

Do prepínača aplikácii pre iPad sa vrátilo gesto na zatváranie aplikácií, ktoré je rovnaké ako v iOS 10. V predchadzajúcich beta verziach iOS 11 bolo treba podržať okno ľubovoľnej spustenej aplikácie v prepínači a potom jednotlivé aplikácie ukončovať cez tlačítko X. Nie je jasné, či vo finálnej verzii iOS 11 budú prítomné obidve metódy ukončovania aplikácií alebo Apple nechá len spomínané gesto resp. podržaním a ukončovaním cez tlačítko X.

Notifikačné centrum bolo zjednodušené, už nie je nutné ťuknúť na "Earlier Today", všetky upozornenia a hlásenia notifikačného centra sú po novom zobrazené naraz na displeji. Túto zmenu vítam, tlačítko "Earlier Today" mi liezlo na nervy. Dúfam, že upravia aj widgety, lebo na rozdiel od iOS 10, kde mali iPady dva stĺpce pre widgety, v iOS 11 je len jeden stĺpec a to je, zvlášť na 12.9-palcovom modely, veľké mrhanie priestorom.

Správy v iMessages sú po novom komplet synchronizované cez iCloud na všetkých zariadeniach s tvojím Apple ID.

Majitelia iPhonov s podporou 3D Touch majú novú zaujímavú funkciu - po podržaní prsta nad ikonou nahrávania obrazovky v Control Center sa objaví nová možnosť - broadcast. Aktuálne táto funkcia pracuje ako štandardné nahrávanie diania na obrazovke iPhonu a uloženie výsledného videa do Camera Roll, avšak je možné, že v budúcnosti to bude spolupracovať s aplikáciami tretích strán.

Apple taktiež opravil jeden malý bug - pri ťuknutí prstom na názov prehrávanej skladby v Control Centre sa spustí aplikácia Music.

Čo sa týka tvOS, opravovali sa bugy, Apple nezverejnil presné zmeny. Hoci na WWDC bol tvOS spomenutý len okrajovo, niektoré nové funkcie sú už známe. Patria medzi ne napr. automatické prepínanie medzi denným a nočným režimom v závislosti na lokálnom čase, synchronizácia hlavných obrazoviek na všetkých Apple TV v domácnosti, aby boli rovnaké a vylepšené notifikácie. Ako bonus boli pridané nové pozadia, ktoré si môžeš vychutnať na veľkej televíznej obrazovke.

Zdroj titulnej foto: xiaomininja.com
Zdroj: macrumors.com