Apple v marci predstaví iPhone 5se

Apple v marci predstaví iPhone 5se

Aj keď sme pred nejakou dobou mohli vidieť video, ktoré prezentuje údajný iPhone 6c, server 9to5mac tvrdí, že išlo o podvod. Podľa neho totiž Apple predstaví 4" iPhone už v marci. Vôbec však nebude vyzerať ako iPhone 6, ale skôr ako jeho predchodca: iPhone 5s. Mal by zároveň ponúknuť ten najšialenejší názov, aký kedy iPhone mal.

Nový iPhone by sa mal volať iPhone 5se. Tento názov má 2 rôzne vysvetlenia. Tým prvým je slovné spojenie "special edition" a tým druhým je fakt, že pôjde o iPhone 5s "enhanced" (vylepšený). Pôjde o telefón, ktorý ponúkne dizajn iPhone 5s, ale funkcie z najnovších iPhonov.

Vďaka tomu, že ponúkne dizajn veľmi podobný tomu z iPhone 5s, automaticky by sme sa mali dočkať aj 3,5" konektora jack pre slúchadlá, ktorého prítomnosť v prípade najnovších modelov (iPhone 7) nie je vôbec istá.

Konkrétne by mal iPhone 5se ponúknuť toto:
-zahnuté sklo podobné tomu na iPhone 6/6s nahradilo skosené hrany
-rovnaký 8-megapixelový zadný a 1,2-megapixelový predný fotoaparát ako v iPhone 6
-podpora pre autofocus pri natáčaní videa a väčšie panorámy
-barometer pre určovanie nadmorskej výšky
-NFC čip pre platby s Apple Pay
-procesor A9 s konprocesorom M8 z iPhone 6
-Bluetooth 4.2, VoLTE a Wi-Fi 802.11ac čip z iPhonu 6s
-rovnaké farby ako v prípade iPhone 6s: Silver, Space Gray, Gold, & Rose Gold
-Live Photos z iPhonu 6s

Pri poslednej funkcii je však potrebný 3D Touch displej, ktorý by si však v iPhone 5se hľadal márne. Je preto otázne, akým spôsobom chce Apple túto funkciu do iPhonu 5se priniesť. A ak by ju firma priniesla aj napriek absencii najnovšej verzie kamery a 3D Touch displeja, potom existuje možnosť, že by sme sa tejto vychytávky dočkali aj v starších iPhonoch vďaka aktualizácii systému iOS.

iPhone 5se by mal ponúknuť funkcie a parametre, ktoré by sa dokázali vyrovnať najnovším modelom, pritom by však nemal konkurovať najnovšiemu iPhonu 6s. O tom hovorí aj cena, ktorá sa pravdepodobne bude pohybovať na úrovni 500 dolárov, čo je o 150 dolárov menej ako cena, za ktorú sa začala predávať základná 16 GB verzia iPhone 6s.

Firma Apple tak jasne ukázala, že dokáže ponúknuť jedenapolročné súčiastky v dvaapolročnom tele za cenu niektorých najnovších vlajkových lodí so systémom Android. Treba však spomenúť, že sa firma Apple snažila o presadenie podobného kroku v prípade iPhone 5c a všetci vieme, že sa to neskončilo práve najlepšie. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa celá situácia vyvinie a či bude mať nový 4" iPhone úspech medzi zákazníkmi.