Apple v Číne stiahol VPN aplikácie z App Store

Apple v Číne stiahol VPN aplikácie z App Store

Nedávno sme informovali našich čitateľov o čiastočnom zakázaní WhatsApp v Číne a spomínali sme aj zmeny v čínskych zákonoch týkajúcich sa regulácie Internetu, ktoré začnú platiť začiatkom roku 2018. Pravidlá sa postupne presadzujú a týkajú sa aj Apple, resp. jeho App Store.

Na žiadosť čínskej vlády zmizli z App Store aplikácie umožňujúce sa pripojiť na Internet cez VPN službu, nakoľko takto sa dá obísť cenzúra čínskeho Internetu a prehliadať si zakázané stránky či služby ako YouTube a Netlix. Ako prvý o tomto kroku vlády informoval tvorca známej VPN služby ExpressVPN.


Zdroj: wordpress.com


V Číne sú zakázané mnohé služby a webové stránky, vrátane Twitteru, Facebooku, Google - vrátane Google Play - a čínska vláda dáva do popredia lokálne služby ako WeChat (náhrada WhatsApp a Messengeru od Facebooku), Baidu (čínska cenzúrovaná služba podobná vyhľadávaču Google) či Sina Weibo (hybrid Twitteru a Facebooku).

Keď sa predstavitelia VPN služby ExpressVPN pýtali Apple, prečo bola ich aplikácia stiahnutá z čínskeho App Store, dostali odpoveď, že ich aplikácia obsahuje obsah, ktorý je v Číne nelegálny. ExpressVPN zdieľal aj vyjadrenie Applu v plnom znení:

Zdroj: ExpressVPN

Všetky VPN služby, ktoré budú chcieť pôsobiť na čínskom trhu po roku 2018, musia mať povolenie od vlády. VPN služby sú totiž bežne využívané aj vo firemnom prostredí, kde nejde až tak o to, že "falšujú polohu", ale hlavne o to, že komunikácia je šifrovaná, aby sa predišlo špionáži alebo hackerským útokom, nakoľko sa prenáša citlivý obsah a dáta užívateľov ako napr. čísla bankových účtov alebo dôverné dokumenty.

Apple dúfa, že rozhovory s Pekingom povedú aspoň k čiastočnej voľnosti. Čínsky trh je totiž obrovský, je to globálna ekonomika sama o sebe a teda veľmi lukratívna pre spoločnosti ako Apple, ktorá mimochodom väčšinu svojich produktov vyrába práve v prenajatých čínskych fabrikách.

Postavenie VPN služieb mimo zákon mnohí, vrátane samotného ExpressVPN, považujú za obmedzenie slobody slova a občianských práv. O opačnej situácii v Európskej únii, kde šifrovanie súkromnej komunikácie má byť základným právom a žiadny členský štát by nemal právo šifrovanú komunikáciu odposlúchať či žiadať zadné vrátka, sme informovali TU.

Tento krok čínskej vlády obmedzil aj pracovné pôsobenie profesionálov, ktorí potrebujú globálny Internet k práci či výskumu. Vláda síce oficiálne odmietla tvrdenie Bloombergu, že mobilní operatóri v krajine majú povinnosť blokovať od začiatku roku 2018 VPN služby, avšak prvé kroky k tomuto obmedzeniu už vykonané boli.

Agentúra Reuters takisto informovala, že Veľký čínsky firewall bol zdokonalený a prevádzkovatelia VPN služieb zistili, že na ich služby boli vedené hackerské útoky z Číny.

Predpokladá sa, že táto cenzúra môže súvisieť, okrem iného, aj so smrťou čínskeho disidenta Liu Xiaobo-a, držiteľa Nobelovej ceny mieru, ktorý prehral boj s rakovinou pečene začiatkom júla, lebo čínska vláda mu neumožnila opustiť väzenie, aby mohol byť liečený v zámorí.

Mazanie aplikácií z obchodu Apple z politických dôvodov nie je vôbec výnimočné, napríklad v minulosti musel Apple stiahnuť aplikáciu medzinárodne známych novín The New York Times.

Nie je jasné, ako sa Peking zachová v prípade Androidu. Google Play Store síce v Číne nie je, ale z dôvodu, že Google neobmedzuje nákup aplikácii len na oficiálny obchod, tak ako je to v prípade Apple, tak sa v krajine nachádza množstvo obchodov tretích strán.

Podnikať v Číne nie je jednoduché. Vláda sleduje činnosť občanov na Internete a po tomto zákaze VPN služieb bude uniknúť z Veľkého čínskeho firewallu oveľa tažšie. Užívateľov iPhonov a iPadov v Číne, pokiaľ chcú získať prístup k VPN službám, čaká zrejme jediné riešenie - Jailbreak. Paradoxne, je to práve Čína, kde bol vyvinutý jailbreakovací nástroj Pangu.

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: techcrunch.com