Apple takmer vydal iOS 9 už dnes!

· 2 min read
Apple takmer vydal iOS 9 už dnes!

O dva dni tu máme septembrovú konferenciu Apple, od ktorej sa očakáva naozaj množstvo noviniek. Jednou z nich má byť aj vydanie novej verzie iOS s číselným označením 9 a iOS 9.1 pre iPad Pro (ak tomu tak bude).

Osobne iOS 9 testujem už od prvého dňa sprístupnenia beta verzie pre vývojárov a v podstate som si na jeho používanie už stihol zvyknúť. Keď som sa dnes ráno zobudil a počudovaný stláčal home button s otázkou, prečo mi zase raz nezvonil budík, na obrazovke iPhonu aj iPadu vyskočilo hlásenie s textom: "Je dostupná nová aktualizácia iOS. Aktualizujte z iOS 9 beta."

Väčšinou pár dní pred sprístupnením nového iOS Apple vydá pre vývojárov verziu GM (golden master), čo bola v podstate finálna verzia, takmer navlas rovnaká s tou, ktorú apple neskôr ponúkol verejnosti. Keď som ale otvoril nastavenia aby som aktualizáciu spustil, žiadny nový update zrazu dostupný nebol a moja beta verzia bola označená za aktuálnu.

Najskôr som si myslel, že sa Apple chystal vydať iOS 9 golden master, ale z testovania iOS 8 viem, že žiadne takéto hlásenie predtým nevybehlo a aktualizácia na GM vyzerala rovnako ako na inú beta verziu. Podobná hláška ale vyskočila po vydaní iOS 8 pre verejnosť. Je jasné, že servery Applu sa veľmi zapotia, keď v stredu všetci začnú aktualizovať, preto je určite potrebné už pár dní dopredu nahrať aktualizačné súbory pre každé zariadenie, všetko otestovať a skúsiť servery aspoň trošku zaťažiť.
Kalifornskí inžinieri pri tomto kroku zrejme zaváhali a omylom na okamih sprístupnili finálnu verziu iOS 9. Informácie, že sa niekomu podarilo za ten čas nový iOS stiahnuť sa k nám zatiaľ nedostali.

Počas dňa sa možno dozvieme podobné dohady aj zo zahraničia a časom sa objasní, kde Apple zaváhal. Mohlo sa jednať aj o GM verziu, s ktorou bol problém, ale ako som už písal, takéto správanie pri poslednej beta verzii bežné nie je. Tento omyl nám len potvrdil, že nový iOS bude dostupný naozaj čoskoro, zrejme už po streďajšej keynote, takže ostaňte "naladení" na thinkapple.sk, kde sa dočítate všetko dôležité o novinkách, ktoré Apple prinesie.

Apple zrejme zaváhal