Apple special event sep. 2015 a jeden subjektívno-objektívny pohľad na túto udalosť

· 4 min read
Apple special event sep. 2015 a jeden subjektívno-objektívny pohľad na túto udalosť

19:02 udalosť začína

19:10 odchádzam zo skúšky v divadle

19:20 Tim Cook predstavuje iPad Pro

19:35 pribieham domov

19:40 Phil Schiller hovorí niečo o styluse (neskôr sa dozvedám, že ide o novinku - Apple pencil)

19:45 začínam pozorne sledovať udalosť

Hneď v úvode - teda tom mojom, oneskorenom - premýšľam nad tým, že by jablční inžinieri už naozaj mohli pridať do iDevices multitasking, aby som nemusel striedavo písať a pozerať. Práve v tej chvíli započujem toto slovo priamo z konferencie. To upúta moju pozornosť.

Dobrá správa je, že multitasking naozaj na jedno zariadenie pribudne. Tá zlá (pre mňa) je, že práve na iPad pro, ku ktorému sa najbližších 5 rokov zrejme nedostanem. Ale pre zámožných super. Reálna cena obrovského iPadu by mala byť desivých 799$ za 32GB verziu. Desivý je rovnako dizajn zariadenia. Vďaka mimoriadne úzkemu „rámu“ pôsobí ako futuristický ovládací panel vesmírnej lode. Tým chcem povedať, že na novom iPade Pro jednoznačne vidíte, za čo platíte. Jeden by si ho napokon mohol zmýliť so sľubovanou vynovenou Apple TV.

19:45 slečna hovorí o aplikácii zlepšujúcej porozumenie medzi pacientom a doktorom. To mi príde ako niečo skutočne užitočné a z celej konferencie to vo mne zanechá najvýraznejší pocit dôležitosti Apple inovácií. Je pravda, že som možno len precitlivený, v ten deň bola na našej škole sanitka. (Len vrámci prevencie a predstavenia jej úlohy.)

Na záver predstavenia iPadu Pro nám jeho tvorcovia ešte ponúknu Apple pencil a Smart keyboard, pričom vyčísliť, čo to stojí komplet, si skutočne netrúfam.

19:54 prvý krát vidím Tima Cooka. Na homosexuála je ten outfit nič moc. Aktuálny šéf celého tohto hurhaja hovorí o televízii ako médiu, ktoré hýbe svetom, no stále sa má kam posúvať. Mám také tušenie, že o chvíľu nám dokonca presne ukáže akým smerom.

19:57 Tušenie sa naplnilo… APPLE TV! Pridanie aplikácií do tejto platformy je nepochybne obrovským krokom dopredu (učineným trošinku neskôr, ako by bolo vhodné). Celý systém vyzerá nádherne, Siri už rozumie zrejme viacerým frázam ako ja. Snáď bude skutočne tak stabilná a presná ako na konferencii.
Čochvíľa prichádza na pódium slečna môjmu oku neznáma a ukazuje nám Apple TV remote (ovládač k telke, pozn. redaktora) s lightning konektorom. Takýto spôsob dobíjania má určite svoje ne/výhody. O tých sa viac rozpísali moji kolegovia. Najviac ma paradoxne zaujme funkcia, alebo skôr detail, vďaka ktorému sa pri krúžení prstom po ovládači nakláňa obal zvoleného filmu. Neužitočné asi ako topánky od McQueena v prasačom chlieve, ale… všetci predsa poznáme bezduché šmátrania pri pozeraní televízie.

Potom si slečna pustí na obrovskom plátne animák Paddington a ukáže nám, ako Siri ovláda obsadenie každého filmu či seriálu. Takisto nám dá k nahliadnutiu výsledky športového zápasu. A počasie na Aljaške. Kašle na Paddingtona.

20:09 Počas prehliadky TVos ma zaujme ešte jedna informácia - citujem: ,,systém poskytuje prístup ku skvelým súčastiam iOS - napr. GameCenter,…“ Vážne? Kto (fakt, kto? vy?) reálne využíva GameCenter? Nie je to tam len na obtiaž?… Aby som však len nekritizoval, musím oceniť aplikácie pre fitness, komixy, nové Guitar hero… Majitelia AppleTV majú o zábavu vopred vystarané.
Najviac ma nadchne multiplayer v Crossy Road. Už len kvôli tomu tú čarovnú skrinku musím mať!

20:12 prvý výpadok, kontrolujem šeky za internet

Na záver časti venovanej AppleTV ešte zaznie jedno lákadlo - ak rozohráte hru na iPhone, môžete pokračovať cez AppleTV presne tam, kde ste skončili. Nie je to však dávno, čo čosi podobné sľubovala hra Plants vs Zombies 2 vrámci hraní na rozličných zariadeniach. V mojom prípade táto vychytávka však fungovala dosť pofidérne. Snáď to tento krát vývojári prekopali .

20:26 iPhone!!! Fascinuje ma, ako každý výrobca v akejkoľvek oblasti, či už ide o mobilné zariadenia, operačné systémy, ale aj autá alebo potraviny, dokáže nájsť tabuľku s jemu vyhovujúcimi údajmi. O kvalitách jablčných mobilov však v žiadnom prípade nepochybujem, akurát považujem nejaké štatistiky za bezpredmetné, a dúfam, že im ďalej nebude venovaná prehnaná pozornosť, ako sa to v posledných rokoch na Appple eventoch spopularizovalo.

Z úvah ma vytrhne prvý spot zobrazujúci nové prírastky do rodiny iPhone. V prvej sekunde sa nazdávam, že prednú stranu tvorí skutočne len displej - bez akéhokoľvek rámu, no pri bielej verzii je jasné, že ho má aj iPhone 6s (Plus).
Spot skončil. Aha. To bolo… Stručné.
Phil však hneď upozorňuje, že na iphone zmenili všetko. Tak som zvedavý…

Pri prezentácii 3D touch zabúdam písať, najviac sa mi páči pozadie, ktoré sa správa ako gifko keď na ňom držíte prst. Táto funkcia bude mať zrejme najširšie využitie pri hraní hier, čo nám dokazujú aj pozvaní vývojári. Joj, len opatrne, aby si nevyvinul taký force, že si roztlačíš mobil!
Pozornosť sa presúva na kameru. Prednú aj zadnú. 12 mpxl znie fajn, hoci toto číslo, samozrejme nie je rozhodujúce. Fotka s prirodzeným aj umelým svetlom ma očarí, vyzerá to tak, že nové iPhone-y fotia naozaj výborne.
V tejto chvíli si hovorím, že sa v Apple toho roku naozaj snažili a spravili kus práce a veľký krok v otázke inovácií - hovorím o tých, ktoré užívateľ naozaj využije, keďže pominulé roky išlo skôr o čipy, jadrá Herze a podobné IT nezmysly. Joj. Pardon.
Verte či nie, ale otázku či by sa nedal displej iPhone-u použiť ako „blesk“ pre selfie fotky som si položil sám už dávnejšie… No, očividne sa to dá.
Trochu ma zaráža „absolútne nová technológia“ - livephotos - (rozumej gifko alebo parafráza na to, čo Samsung spravil už cca 2 roky dozadu.) Každopádne ma táto funkcia teší. Pretože je to pre iPhone viditeľne nová technológia, ktorú môže každý majiteľ reálne využiť a ukázať „toto je v iPhone nové“.
K záveru časti venovanej iPhonom si jeho promotér strelí ešte vlastný gól - upozorní na nové kryty a púzdra… Veď sú tie mobily vyrobené z materiálu používaného v letectve! A stále ich máme zakonzervovať do tých opách?

V závere programu ešte oceňujem službu, ktorá zákazníkom za paušálny poplatok umožní získať každý rok nový iPhone a redukcia cien za iCloud úložisko na polovicu. Síce si ho aj tak nekúpim, ale dobrý krok. Zaujal takisto dátum dostupností - iPhone už o dva týždne a iOS 9 dokonca o týždeň!

Apple spravil po dlhšej dobe niekoľko obrovských krokov vpred, vyvinul skvelé technológie za relatívne rozumné ceny. Konferencia vyzerá už roky rokúce rovnako, čo je trochu škoda. Obsah však nesklamal. Akurát ten One republic… Žeby Ryanovi vypli odposluch?

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Apple TV 4K je tu!
· 2 min read
Unikli ďalšie parametre 4K Apple TV
· 2 min read