Apple zamestnal odborníka na umelú inteligenciu zo spoločnosti Nvidia. Bude pracovať na projekte "Apple Car" ?

Apple zamestnal odborníka na umelú inteligenciu zo spoločnosti Nvidia. Bude pracovať na projekte "Apple Car" ?

Každý fanúšik Apple už určite zaregistroval, že výraz “Apple Car” je v poslednej dobe veľmi často spomínaný. O tom, že sa v sídle tohto kalifornského giganta niečo “automobilové” skutočne deje, nasvedčuje aj nasledujúci fakt. Spoločnosť totiž zamestnala človeka menom Jonathan Cohen, ktorý predtým pracoval pre firmu Nvidia. Jeho prácou bolo a pravdepodobne aj je, vyvíjať softvér, ktorý sa dokáže “hĺbkovo učiť”. “Hĺbkové učenie” trénuje počítače rozpoznávať rôzne typy dát a následne ich organizovať tak, ako by to spravil človek. Nvidia používala toto “hĺbkové učenie” pre ich platformu Nvidia Drive PX, ktorá bola určená pre samoriadiacé automobily.

Cohenov profil na sociálnej sieti LinkedIn zatiaľ uvádza pri zamestnávateľovi Apple len všeobecný pojem “software”, takže zatiaľ nie je presne špecifikovaná jeho pracovná náplň. Počas jeho 7 ročného pôsobenia v spoločnosti Nvidia vystriedal viacero pozícií. Začínal ako Senior Research Scientist a potiahol to až na riaditeľa softvéru pre “hĺbkové učenie”. Taktiež mal možnosť pracovať na Nvidia CUDA platforme, ktorú je možné použiť napríklad pri kontrole letovej prevádzky.

Apple momentálne požíva “hĺbkové učenie” pre asistentku Siri a v Apple Mapách, preto je možné, že si Apple zamestnal Cohena práve kvôli tomu. Avšak, počas tohtoročného CES-u, Cohen popisoval technológiu “hĺbkového učenia” na príklade využitia v samoriadiacích automobiloch prostredníctvom platformy Drive PX. Na videu nižšie nám Jonathan Cohen vysvetluje, ako "hĺbkové učenie" pracuje.

V posledných rokoch Apple najíma zamestnancov firiem ako napríklad Tesla, Ford, GM, A 124 Systems alebo Samsung, práve pre jeho “tajný automobilový projekt”. Nedávno si “požičal” talent zo startupu elektrických automobilov Misson Motors, ktorý následne musel prestať pôsobiť. V septembri vyšla správa, v ktorej sa hovorí že Apple urýchľuje vývoj a v roku 2019 sa pokúsi s produktom vsúpiť vstúpiť na trh.

pozn. redaktora: anglický výraz "deep learning" som voľne preložil do slovenského "hĺbkové učenie"

zdroj: macrumors.com