Apple sa vyjadril ohľadom podpory svojich profesionálnych aplikácií pod macOS High Sierra

Apple sa vyjadril ohľadom podpory svojich profesionálnych aplikácií pod macOS High Sierra

Nie až tak dávno sa zdalo, že Apple zabúda na profesionálnych užívateľov. Ukončený vývoj Aperture a žiadny nový Mac Pro, ktorý bol naposledy zásadne aktualizovaný roku 2013, tomu nasvedčovali. Otázny bol osud ďalších profesionálnych aplikácií z vlastnej dielne, ako napr. Final Cut Pro a Logic Pro X.

Pevne som dúfal, že Final Cut Pro bude ďalej vyvíjaný, nakoľko sám ho používam. Nie som síce profesionálny strihač videa, ale "domáci" iMovie je až príliš osekaný na moje potreby. Takou malou nádejou bolo, že pri predstavovaní MacBookov Pro s Touch Barom boli profesionálne aplikácie aktualizované pre použitie Touch Baru. Teraz, s blížiacim sa príchodom macOS High Sierra, prišlo vyjadrenie od Apple, ako to bude s podporou jeho profesionálnych aplikácií.


Zdroj: http://accessvision.tv


Podľa oficiálneho vyjadrenia od Apple pre registrovaných vývojárov niektoré profesionálne aplikácie fungovať budú, avšak niektoré nie a pre tieto nepodporované programy sa neplánuje aktualizácia.

Medzi nepodporované patria Final Cut Studio a Logic Studio. Jedná sa o 32-bitové aplikácie, ktoré boli naposledy aktualizované roku 2010.

Naopak, podporované zostávajú Final Cut Pro X, Motion, Compressor, Logic Pro X a MainStage. Podmienkou je mať najnovšie verzie, ich zoznam je tu:

  • Final Cut Pro X 10.3.4
  • Motion 5.3.2
  • Compressor 4.3.2
  • Logic Pro X 10.3.1
  • Mainstage 3.3

Apple neposkytol informáciu o osude Aperture, či presnejšie informáciu o tom, či bude podporovať macOS High Sierra. Aperture už nie je vyvíjaný a bol nahradený aplikáciou Photos. Mám však dobrú správu: na rôznych fórach venujúcim sa svetu Apple viacerí potvrdili, že na beta verziách High Sierra Aperture v pohode beží. Hádam sa po vydaní finálnej verzie nič nezmení.

Zdroj titulnej foto: applewallpapers.net
Zdroj: appleinsider.com