Apple rokuje s filmovými štúdiami ohľadom 4K filmov

· 3 min read
Apple rokuje s filmovými štúdiami ohľadom 4K filmov

iTunes bola revolúcia. Hudba sa v tej dobe predávala na fyzických nosičoch za, vzhľadom na súčasnú distribúciu cez Internet a streamovacie služby, neskutočnú sumu. A v tom sa zjavil obchod iTunes Store, kde jedna pesnička stála typicky jeden dolár a celý album sa dal kúpiť za 9,99 dolára. Samozrejme, pre tvorcov hudby boli dostupné aj iné ceny, napr. v prípade populárnej pesničky si mohli cenu z navýšiť na 1,29 dolára a taktiež bola dostupná možnosť znížiť na 69 centov či dokonca ponúkať pesničku zadarmo.

Roku 2011 bol obchod iTunes Store spustený aj pre slovenský trh a tak si aj slovenskí fanúšikovia mohli kupovať hudbu v jablčnom obchode za rozumnú cenu, priamo z pohodlia domova cez Internet.


Zdroj: kings.org.au


Neskôr prišla ďalšia hudobná revolúcia - streamovacie služby. Apple samozrejme na hudobnom trhu nezaspal a uviedol vlastnú službu - Apple Music. Vďaka streamovacím službám, či už cez riešenie od Apple alebo konkurencie ako Spotify, si mohol doslova za pár euro mesačne počúvať (takmer) akúkoľvek pesničku či album, ktorý služba ponúkala. Ponuka hudby, vzhľadom na licenčné zmluvy, geolokáciu a iné aspekty, sa môže líšiť. V prípade Apple Music so slovenským účtom si môžeš vypočuť ľubovoľnú pesničku, ktorá sa nachádza v slovenskom iTunes Store.

Nevýhodou streamovacích služieb je, že potrebujú Internetové pripojenie. Pokiaľ si na mobilných dátach alebo máš nízke FUP-ko, tak streamovacia služba môže nepekne zatriasť s predplatenými dátami. Riešenie existuje v podaní offline počúvania, vďaka ktorému si môžeš obľúbené pesničky stiahnuť do smartfónu cez domácu wi-fi a počúvať offline na cestách. Samozrejme, musíš rátať s DRM ochranou, takže žiadne také že si predplatíš službu na jeden mesiac, stiahneš hromadu pesničiek a po mesiaci službu ukončíš. Tak to nefunguje.

Takýmto spôsobom sa okrem hudby dajú kupovať aj filmy. V minulosti boli veľmi populárne videopožičovne, kde si mohol požičať fyzické médium s filmom chráneným proti kopírovaniu - akási obdoba DRM, pozrieť doma a po určenej dobe si CD/DVD musel nepoškodené vrátiť. Dnes sa filmy predávajú cez Internet.

V dnešnej dobe je DVD kvalita na ústupe, filmy sú štandardne v HD alebo Full HD a postupne prichádza rozlíšenie 4K. S avizovaným príchodom Apple TV schopnej prehrávať filmy v 4K, o ktorom sme ťa informovali TU, firma Apple rokuje s filmovými štúdiami o cene filmov v tomto rozlíšení. 4K filmy chce predávať za 19,99 dolára (cena platná pre USA), čiže za rovnakú cenu, akú používa v prípade čerstvých noviniek v HD rozlíšení.

Veľa filmových štúdií s tým nesúhlasí, filmy v 4K chcú ponúkať za príplatok 5 až 10 dolárov, takže 4K verzia filmu by mohla stáť až 30 dolárov. Hovorí sa, že Apple chce diskusie ukončiť do 12. septembra, ktorý je predpokladaným termínom pre septembrový event, ktorý však Apple ešte oficiálne nepotvrdil.

Štúdia ako Universal Pictures a Warner Bros taktiež uviedli, že rokujú s Apple a inými partnermi o tom, že by chceli predávať filmy 17 dní po kino premiére za sumu 50 dolárov a v prípade, že by si počkal 4 až 6 týždňov, cena by bola 30 dolárov.

Služba iTunes stráca trhový podiel, ktorý obsadzuje konkurencia ako Amazon a Comcast, a tak Apple s príchodom 4K filmov, ktoré už konkurencia ponúka, a novej Apple TV dúfa, že tento trend zvráti.

Zdroj titulnej foto: amazonaws.com
Zdroj: macrumors.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read