Firma Apple rebeluje! Vypomstí sa jej to?

Firma Apple rebeluje! Vypomstí sa jej to?

Veľkí hráči na trhu, ako sú Facebook, Amazon a Google, dnes obetujú hory peňazí na umelú inteligenciu, špičkových zamestnancov a v neposlednom rade aj na hlasové rozhranie (možnosť ovládania najmodernejších technických hračiek pomocou hlasu). Vidia v tom totiž budúcnosť.

Ako je už zvykom, Apple robí niečo inak. Nehrá ich hru. Neinvestuje taký značný objem peňazí do oblastí, kde majú iní nekresťanské prachy. Ak sa oni mýlia, Apple víťazí. Otázkou však zostáva, kto sa mýli?

Apple má v rezervách 200 miliárd dolárov - čiže si môže dovoliť reagovať aj o čosi neskôr. Taktiež je stále najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Ale ušla jej jedna dosť podstatná vec. Nie vždy sa môžete nanominovať do veľkých vecí len vďaka peniazom. Pozrime sa na Microsoft. Keď na začiatku roka 2007 vyšiel prvý iPhone, Microsoft stál pred životne dôležitým rozhodnutím. Vydať sa cestou Apple alebo nie?

http://buytheway.annenbergcourse.org/

Veľké zaváhanie Microsoftu

I keď Microsoft mal istú časť svojho kapitálu investovanú do vývoja smartfónov s Windows Mobile, na Apple to zďaleka nestačilo. Dôraz na vývoj Windowsu (pre počítače) ich držal mimo od rastúceho a potencionálne kráľovsky výnosného trhu so smartfónmi.

Písal sa rok 2014, keď Steve Ballmer kúpil Nokiu za 7,2 miliardy dolárov. Na spontánne rozhodnutie agresívne vstúpiť na trh so smartfónmi bolo prineskoro, mali sa spamätať skôr, aby to fungovalo. V roku 2015 padla hodnota Microsoftu o 7,6 miliardy dolárov, len za cenu 1 % celosvetového podielu na trhu. Akcionári Microsoftu majú dosť spomalené reflexy. Ak by totižto zareagovali len o pár rokov skôr (najlepšie o sedem), bol by ich scenár mnohonásobne krajší.

sqwabb.wordpress.com

A pointa?

Páni v Apple, premyslite si, kam budete investovať. Peniazmi sa dá rozhodne vyriešiť veľa, ale zďaleka nie všetko. Obrovskou výhodou je byť práve tou korporáciou, ktorá príde s nápadom, myšlienkou, víziou... Prehodnoťte skutočný cieľ a stratégiu na jeho dosiahnutie. Dobrým príkladom je fakt, že Microsoft už zďaleka nemá také dominantné postavenie na trhu ako pred dekádou. Bol totižto pochovaný pri ceste Apple na vrchol. Avšak práve aj v tomto momente sa Microsoft snaží na čele s Indom Satyom Nadellom napraviť chyby spôsobené predchádzajúcim vedením. S výnimkou smartfónov prechádza zmenami každý produkt.

Je mi ľúto, jednoznačné závery už nie sú v móde!

Ak má Google a ostatní pravdu, Apple bude musieť nasledovať ich stopy. Potom zvážia svoje priority a uchopia svoju budúcnosť (a výplatné pásky) do vlastných rúk. Čo keď tak neučinia?
Každopádne, je extrémne nepravdepodobné, že Apple speje k úplnému zániku. V posledných rokoch je dosť horúca téma virtuálnej reality a hlasových asistentiek (pre ženy asistentov :p), ale stopercentne budú smartfóny ešte istý čas neodmysliteľnou súčasťou nášho života.

Spravme si malý test, čo vám napadne pri slove smartfón? Mne Apple a iPhone, podeľte sa s vaším výsledkom v komentároch. :)


Zdroj titulnej foto: imore.com
Zdroj: businessinsider.com