Apple prichádza o patenty, vraj sú príliš všeobecné

· 2 min read
Apple prichádza o patenty, vraj sú príliš všeobecné

Patentové vojny je niečo, čo už svojim spôsobom patrí k Applu. Apple vlastní obrovské množstvo patentov a oháňa sa nimi v súdnych sporoch proti konkurencii. Ako sa ale teraz zdá, majú toho dosť aj patentové úrady. Apple totiž prišiel o dvojicu dosť dôležitých patentov.

Najprv Americký patentový úrad obral minulý týždeň Apple o patent na design prvého iPhonu. Dôvod je veľmi jednoduchý, patent je vraj príliš všeobecný a spoločnosť z Curpertina nemôže vyžadovať od svojich konkurentov (hlavne Samsungu) stovky miliónov dolárov za obdĺžnik s displejom a tlačidlom pod ním. Dôvodom je aj to, že sa Apple v svojom patente porovnával s konkurenciou LG a Sharp, čo sa nesmie. Patent, ktorý má označenie D’677 už od 18.8.15 nepatrí Applu.

Ďalší patent Apple stratil iba dnes. Jedná sa o patent slávneho "Slide to unlock" gesta, ktoré je súčasťou iPhone už od jeho prvej generácie. Problém je však v tom, že technológia nebola už pri predstavení iPhone 2G nová a už predtým používalo podobnú technológiu množstvo iných telefónov, čo môžem potvrdiť aj ja z vlastnej skúsenosti.

Patentové story by tak mali byť vďaka Najvyšiemu Nemeckému súdu minulosťou a Apple by už nemal žalovať každého výrobcu smarthonov s Androidom. Negatívne rozhodnutie v súvisloti s patentom padlo v kauze s Motorolou. Prvá kritika patentu vznikla už v dobe, kedy Apple začal bojovať proti Samsungu. Mnohí vtedy tvrdili, že je nesprávne vyžadovať od Samsungu tak vysoké odškodné, pretože je nepravdepodobné, že by práve táto funkcia spôsobila Applu nejaké výaznejšie straty.

Vo výsledku sa teda zdá, že to Apple už nebude mať tak ľahké. Je jasné, že ak teraz spoločnosti videli, že sa dá proti Applu a jeho patentom bojovať a dokonca aj zvíťaziť, tak sa o to budú pokúšať tiež. Je teda možné, že zmeny, ktoré mali pravdepodobne pôvodne spôsobiť urýchlenie súdnych sporov spôsobia ešte väčšie súdne ťahanice.