Apple prehral súdny spor. Vyzerá to tak, že príde o 862 miliónov dolárov!

· 1 min read
Apple prehral súdny spor. Vyzerá to tak, že príde o 862 miliónov dolárov!

Pri obrovských spoločnostiach, ako je Apple, sú rôzne súdne spory kvôli používaní patentov celkom bežné. Apple si dáva často patentovať svoje vynálezy a nebojí sa brániť si ich súdnou cestou. Teraz to však vyzerá, že práve Apple bude musieť zaplatiť až 862 miliónov dolárov. Prehral totiž súdny spor s Univerzitou vo Winsconsin–Madisone.

Univerzita zažalovala Apple za to, že používa ich patent vo viacerých svojich výrobkoch. Šlo konkrétne o iPhone, iPad Mini a iPad Air. Problém sa týka procesorov, ktoré boli v produktoch použité. Procesory A7, A8 a A8X podľa nich ťažia na základe, ktorý vyvinula ešte v roku 1998 organizácia menom WARF sídliaca na univerzite.

Tvrdia, že im kalifornská spoločnosť spôsobila škodu vo výške takmer jednej miliardy. Okresný súd rozhodol, že Apple bude musieť zaplatiť náhradu 862,4 miliónov dolárov. Táto čiastka však môže stúpnuť ešte o niečo vyššie, pokiaľ by sa ukázalo, že Apple porušil tento patent vedome.

Aby to však nestačilo, organizácia sídliaca na Univerzite Wisconsin-Madison nedávno žalovala Apple aj kvôli jeho najnovším A9 a A9X procesorov, ktoré boli použité v nových iPhonoch a iPadoch. Nezáleží pritom, aké odškodné dostanú za prvý súdny spor. Budú sa súdiť znova. Organizácia WARF nie je na poli patentov a súdov žiadnym nováčikom. V roku 2008 sa súdili s Intelom pre použitie rovnakej technológie v ich procesoroch. Uvidíme, ako sa tento konflikt ešte vyvinie.

zdroj: http://www.theverge.com/