Apple predstavil nový iPadOS so zameraním na multitasking

Apple predstavil nový iPadOS so zameraním na multitasking

Apple počas vývojárskej konferencie WWDC 2019 prekvapil a predstavil do svojho portfólia operačných systémov iPadOS. jedná sa v podstate o iOS, ktorý je ale omnoho vyspelejší, lepšie dokáže využiť veľkú obrazovku a kladie dôraz na multitasking.

zdroj: the Verge

Prvé zmeny sú viditeľné hneď na ploche, na ktorú je ponovom možné pripnúť widgety. Vylepšenia sa tiež dočkal Split View, je možné pripnúť vedľa seba 2 rôzne okná jednej aplikácie. Tak je možné napríklad upravovať 2 Wordové dokumenty naraz.

zdroj: the Verge

Aplikácie Súbory sa viac podobá finderu na Macu a nie len, že umožňuje čítať USB zariadenia, ale má aj nové zobrazenia a vie poskytnúť prehľad o metadátach jednotlivých súborov a vie pracovať so zipmi.

zdroj: the Verge

Safari je teraz viac podobný tomu na Macu a to je vidieť nie len pri ovládaní, ale aj pri správaní jednotlivých webových stránok, ktoré by teraz malo byť omnoho lepšie.

V redakcii nás tiež zaujala poznámka o nových klávesových skratkách rovnako, ako aj nové možnosti práce s textom, vrátane kopírovania a prilepenia pomocou 3 palcov. Zaujímavá je tiež nová zmenšená klávesnica pre písanie jednou rukou, ale podľa nášho názoru sa jedná skôr o drobnosť, keďže takmer nikto takto na iPadoch nepíše. Aspoň my teda nie.

zdroj: the Verge
zdroj: the Verge

Vo výsledku je nový operačný systém skvelý. Myslíme si, že rozdiely medzi iOS na iPade a iPhone boli tak veľké, že bol najvyšší čas prestať vývoj iPadu brzdiť tým na iPhone. Tešíme sa na test nového operačného systému v redakcii a prinesieme vám správy o jeho fungovaní.


Zdroj: Apple.com

Zdroj titulnej foto: The Verge