Apple predstavil iPhone 6S a iPhone 6S Plus!

· 4 min read
Apple predstavil iPhone 6S a iPhone 6S Plus!

Tak ako každý rok, aj tento september, a to práve dnes, kalifornská spoločnosť Apple uviedla na trh nový model iPhonu. Tentoraz s označením 6S a 6S Plus. Na začiatok nám Apple ponúkol veľmi zaujímavé a farebné video, ktoré predstavovalo oba modely. ,,Jediná vec, ktorú sme na nich zmenili je všetko!" takto znela tá najzaujímavejšia veta z predslovu Tima Cooka.

Ružový iPhone

Dizajn iPhonov a teda aj ich veľkosť, tak ako to už býva zvykom pri modeloch "S", ostal zachovaný. Prvou novinkou je dostupnosť v zlato-ružovej farbe. Sklo zosilnelo a stalo sa oveľa pevnejším ako to predtým. Rovnako aj použitý hliník (7000 series aluminium). Tak ako sme predpokladali, Apple použil technológiu 3D Touch, ktorá dokáže zaznamenať intenzitu vášho dotyku a teda rozoznávať silu stlačenia displeja s pomocou svetla.

3D Touch

Rozdielna intenzita stlačenia na tom istom mieste znamená rozdielnu akciu. Aj keď je na počutie táto technológia prinajmenšom čudná, keďže každý stláčame displej rozdielnou silou, určite sa stane obľúbenou a Apple nám už na demonštrácii ukázal, že je ľahko naučiteľná a prináša množstvo vymožeností. Ak napríklad silnejšie stlačíte ikonu "Mapy", zobrazí sa vám menu s možnosťami: "Naviguj domov; Označ moju polohu; Odošli moju polohu; Nájdi najbližšie", z ktorých si môžete vybrať. Vďaka tejto technológii sa stal použiteľnejší aj multitasking, keď teraz prejdete prstom od ľavého okraja obrazovky k pravému. Aplikácie sú po novom viac prepojené a ak napríklad dostanete správu s adresou, stačí na ňu klepnúť a ihneď uvidíte polohu daného miesta na mape.

3D Touch

iPhony disponujú čipom A9, ktorý je už treťou generáciou 64-bitových procesorov. Vďaka nemu je až o 70% rýchlejší vo procesovom výkone a o 90% rýchlejší v grafickom výkone. Vylepšený bol aj pohybový koprocesor. Nová generácia s označením M9 lepšie vníma váš pohyb a pracuje rýchlejšie.

Procesor

Každý už pomaly prestal používať kompaktné fotoaparáty a nahradil ich zabudovanou kamerou iPhonu. Po dnešku takýchto užívateľov pribudne, nakoľko novinka disponuje 12 megapixlovým iSight fotoaparátom, čo znamená o 50% viac pixelov. S vylepšenou technológiou narábania so svetlom budú vaše fotografie ešte detailnejšie a skutočnejšie, keďže sa Apple dokázal vysporiadať s odrazom lúčov a zaostrovaním.

iSight kamera

Panoráma disponuje rozlíšením až 65MP. S lepším fotoaparátom prichádza aj lepšia kamera. iPhone 6S dokáže nahrávať video v rozlíšení 4K, teda asi osem miliónov pixelov čo je naozaj veľký pokrok.

iSight kamera

5 megapixelová FaceTime kamera sa postará o naozaj dokonalé selfie vás alebo vašich priateľov. Apple jej pridal aj pomyselný "blesk" (pri fotografovaní prednou kamerou sa rozsvieti displej podľa senzoru svetla), vďaka ktorému v tme môže byť fotografia až trikrát jasnejšia. 3D Touch bol použitý aj pri fotografovaní. Môžete totiž zachytiť moment v režime Live (troch žltých kruhov).

Three yellow circules

Vtedy sa na pohľad bude fotka javiť ako nehybná, keď však na ňu trošku pritlačíte obraz sa začne na okamih pohybovať.

FaceTime kamera

Aký zmysel by mal iPhone bez pripojenia na internet? Žiadny. WiFi v novej generácii bude až dvakrát rýchlejšia s maximálnym výkonom 866Mbps. Mobilný internet, a teda LTE zrýchlilo rovnako na dvojnásobok s maximálnym výkonom 300Mbps.

Apple predstavil aj nové doky, ktoré budú dostupné v rovnakých farbách ako samotné iPhony. Pribudli aj kryty, tie budú dostupné až v 11 nových farebných variantoch.

Doky a obaly
Doky a obaly
Doky a obaly

Predobjednávky v niektorých štátoch (mimo SR a ČR) začnú už 12. septembra s dátumom doručenia 25. septembra. Neskôr samozrejme pribudne aj Slovensko a Česko (predpokladám, že niekedy v polovici októbra maximálne začiatok novembra). Ceny oboch modelov pritom ostávajú zachované.

Každý iPhone 6S a iPhone 6S Plus bude vybavený iOS 9, pre ostatných užívateľov bude nový iOS dostupný už 16. septembra.

iOS 9