Apple predstavil 12-palcový MacBook s pasívnym chladením a retinou

· 4 min read
Apple predstavil 12-palcový MacBook s pasívnym chladením a retinou

Tak ako sme predpokladali, Apple včera predstavil 12-palcovú verziu nového Macbooku.
Dá sa povedať, že väčšina špekulácií sa potvrdila, a tak od včerajšieho dňa v ponuke Apple nájdeme nový modelový rad počítačov hoci opäť sa jedná o MacBook.


The Ghost Logo


Design

Po dizajnovej stránke sa podľa môjho subjektívneho názoru jedná o jeden z najkrajších notebookov, aké som kedy videl. Na prvý pohľad zaujme farba. Tak ako nové iPhony, aj najnovšie MacBooky je možné si vybrať z troch farieb: Silver (strieborná), Space Gray (tmavo sivá) a samozrejme Gold (zlatá) verzia.

Je to taký tenší brat Macbooku AIR. Oproti MacBooku Air je jeho šírka o 2cm kratšia. Nový MacBook taktiež niečo zhodil z váhy, váži 0,92kg oproti 11 palcovému MacBooku Air, ktorý váži 1,08kg a v hrúbke je o 24% tenší oproti predchádzajúcemu najtenšiemu Macu. Ďalšia vec čo zaujme je RETINA displej, ktorý je tenký skoro ako papier - len 0,88mm.

The Ghost Logo

Výhodou je, že sa do tak malého tela vošla plná klávesnica, ktorú obsahuje každý modelový rad macbookov. Zaujímavosťou je tiež fukčná časť novej klávesnice, ktorá je po novom o dosť nižšia, nepoužíva totiž technológiu zvanú scissor (ako nožnice) ale tzv. butterfly (motýľ) technológiu, ktorá je 4x stabilnejšia a o 40% tenšia ako stará technológia.

Podsvietenie bolo taktiež upravené, takže teraz má každé tlačidlo vlastnú LED diódu, čo má zaručiť jasnejšie a presnejšie osvetlenie každej klávesy.

Malou revolúciou po novom prešiel aj Trackpad, ktorý po novom obsahuje magnetické kontakty, ktoré zaručujú perfektné klikanie po celej ploche nie iba dole ako tomu bolo doteraz. Taktiež obsahuje akcelerátor, kreslenie a písanie za pomocí tlakovej detekcie a novú funkciu “Force clicks” ktorá bude mať zadefinované použitie v jednotlivých aplikáciách..napríklad kliknete na slovo v Safari a hneď sa vám slovo ukáže v slovníku, wikipédii, alebo v slovníku wolfram.

The Ghost Logo

Konektivita

Počítač vyrobený v roku 2015 technologickým lídrom akým je Apple musí obsahovať už samozrejme najvyšší level konektivity. To znamená že nový MacBook má Wi-Fi 802.11ac a spĺňa všetky najnovšie štandardy IEEE 802.11a/b/g/n. Taktiež disponuje najnovším Bluetooth chipom so špecifikáciou 4.0.

Horšie sú na tom fyzické porty, o ktoré bol počítač poriadne ochudobnený. Po novom obsahuje len audio výstup a úplne nový konektor USB 3.1, ktorý je schopný 5Gbps prenosu.

Ďalšie porty by ste ale hľadali márne, všetky ostatné pripojenia ako VGA výstup, alebo HDMI budú dostupné po zakúpení redukcie. Samozrejme produkt je cielený pre mobilné použitie, avšak aspoň 1 usb port by potešil, je to však daň za tak luxusne tenké telo.

The Ghost Logo

Parametre

V základnej verzii tohto počítača dostaneme mobilný procesor Dual-core Intel Core M, ktorý je taktovaný na frekvenciu 1.1GHz a v Turbo Booste dokáže fungovať na 2.4GHz. V drahšej verzii sa nachádza o niečo málo výkonnejší brat tohto procesora a to Dual-core Intel Core M na frekvencii 1.2Ghz, ktorý sa dokáže v Turbo Booste pretaktovať na 2.6GHz.

Za príplatok sa dá dostať do tohto MacBooku ešte o niečo výkonnejší procesor hoci z rovnakej produktovej rady s frekvenciou 1.3Ghz s Turbo Boostom 2.9Ghz. Všetky verzie majú 4MB zdieľanú L3 cache. Taktiež všetky konfigurácie disponujú 8GB LPDDR3 pamäte s frekvenciou 1600MHz. Slabšia konfugurácia má 256GB flash pamäť, silnejšia konfigurácia má 512GB flash na báze PCIe vstavanej na doske.

Apple na pondelkovej konferencii deklaroval, že sa jedná o 2x rýchlejšie flash pamäte oproti predchádzajúcej verzii. Grafická karta je vo všetkých modeloch a konfiguráciách rovnaká. Jedná sa o Intel HD Graphics 5300 ktoré je natívne schopné zobraziť 3840 x 2160 pixelov na externom monitore.

The Ghost Logo

Záver

A to najlepšie ako vždy na záver. Jedna sa o najkrajší notebook aký som kedy videl, technologicky prekonal už tak ťažko prekonateľný MacBook Air, nová technológia klávesnice a trackpadu, retina a dlhá výdrž na jedno nabitie hraje v prospech nového MacBooku.
V neprospech hrá len absencia základných portov a nutnosť dokupovať redukcie. Osobne dávam novému MacBooku 9 z 10 bodov.

Cena základného modelu je momentálne 1299 dolárov, za silnejší model si zaplatíme 1599 dolárov, ceny v eurách v nemeckom Applestore vychádzajú 1449€ za slabšiu verziu a 1799€ za silnejšiu, kde sa stala chyba vo výpočtoch, naozaj netušíme.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Podcast #03 + Týždňový newsfilter
· 8 min read