Predaje Apple rastú, Android high-endom sa nedarí

iPhone sa vždy predával draho. To je aj jeden z dôvodov, prečo je Android rozšírenejší. Áno, sú tam potom ešte také dôvody ako väčšia voľnosť výberu telefónu, otvorenejší systém... Akokoľvek, pri iPhone sme si na to akosi zvykli. Ale čo s Androidom?

Minulý týždeň sme mohli byť svedkami predstavenia nových dvoch zariadení, ktoré si za tie roky (dva, v prípade druhého menovaného) vo svete technológií vybudovali meno. Hovorím o Motorole Moto X Style a OnePlus 2 (rovná sa 3, na základnej škole som exceloval a nie, nebola to špeciálna škola). Tieto dva telefóny majú cenovku nastavenú celkom príjemne, na 300 až 400$ v závislosti od pamäťovej varianty.

Samsung išiel do boja síce vyzbrojený najlepšími komponentnami na trhu, ale s cenovkou 600$ sa nemôže rovnať s lacnejšími a porovnateľnými modelmi. Aj keď to je Samsung. Predaje nie sú také, ako sa očakávalo a aj kvôli tomu sa spoločnosť chystá podniknúť určité opatrenia (Čítaj zníženie ceny).

Veľmi zaujímavé sú štatistiky hovoriace o zastúpení drahých mobilov na trhu. V prvom kvartáli roka 2014 tvorili telefóny s androidom a cenou nad 600$ 9.1%. V prvom kvartáli roka 2015 to už bolo iba 5.6%. V tom istom obdobím sa zariadeniam s iOS darilo a iOS výrobky nad 600$ zaznamenali 10% nárast dodávok.

Ďalšia veľmi pozoruhodná informácia je, že výrobcovia zarábajú najviac na high-end zariadeniach. Možno aj preto je Apple tak úspešný. Veď zo všetkých predaných telefónov na svete má Apple 92% ziskov. Neuveriteľne číslo. Jedna spoločnosť s jedným alebo dvoma modelmi každý rok.

Budeme vidieť, ako sa bude situácia s drahými android telefónmi vyvíjať. Analytici aj tak nepredpokladajú zaniknutie týchto špecifických zariadení. Apple je jednoducho značka,ktorá (okrem iného) dáva človeku isté sociálne postavenie a z toho aj ťaží.

Viktor Šmidák

Viktor Šmidák

Zaujímam sa o svet technológií, snažím sa na veci pozerať objektívne.