iOS

Firma Apple práve predstavila nový iOS 10 - "Najväčší update v histórii"

· 4 min read
Firma Apple práve predstavila nový iOS 10 - "Najväčší update v histórii"

A je to tu! Spoločnosť Apple pred malou chvíľou oficiálne predstavila novú verziu svojho operačného systému pre dotykové zariadenia. Do nových funkcií iOS 10 sme mali možnosť nahliadnuť vďaka dnešnému WWDC 2016. Bolo sa na čo pozerať! Craig Federighi tvrdí, že ide o najväčší update iOS, aký kedy spoločnosť vypustila do sveta. Poďme sa pozrieť na 10 noviniek, ktoré prináša.

1. Novinky na domovskej obrazovke

Prvou zmenou, ktorú nám spoločnosť predstavila, je zmena vzhľadu uzamknutej obrazovky a pridanie niekoľkých zaujímavých funkcií. Po zdvihnutí iPhonu sa napríklad automaticky rozsvieti obrazovka bez potreby stlačenia domovského tlačidla. Vďaka 3D Touch a rôznym widgetom je tiež možné zo zamknutej obrazovky sledovať informácie napríklad o aktuálnom futbalovom zápase. Zmenou si prešiel aj Control Center, ktorý sa dočkal nového dizajnového rozhrania.

zdroj: theverge.com

2. Siri

Konečne sme sa dočkali! Spoločnosť Apple sprístupnila Siri aj pre vývojárov tretích strán. Hlasovú asistentku tak čoskoro budeme môcť používať aj v aplikáciách, za ktorými nestojí Apple. Vďaka tomu má teraz Siri omnoho viac využití a už sa nevieme dočkať, ako sa s ňou vývojári popasujú.

zdroj: theverge.com

3. QuickType

Treťou novinkou v iOS 10 je funkcia QuickType. Inteligencia Siri je odteraz dostupná aj priamo z klávesnice. Textové rozhovory s priateľmi sa tak stanú "inteligentnejšími" a jednoduchšími. V prípade, že ti napríklad niekto pošle správu s otázkou, kde sa nachádzaš, systém ti automaticky ponúkne možnosť odoslať svoju aktuálnu polohu. Ak ti niekto pošle dátum blížiacej sa akcie, automaticky si ju budeš môcť uložiť do kalendára. A to sa nám teda páči!

zdroj: theverge.com

4. Fotografie

Zmenou si prešla aj aplikácia Fotky, ktorá najnovšie podporuje rozpoznávanie tvárí a miest lepšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka technológii Advanced Computer Vision dokáže aplikácia pracovať s rozpoznávaním objektov a rôznych scén, medzi ktorými môže používateľ následne prehľadávať.

zdroj: theverge.com

Zaujímavou funkciou môže byť aj novinka Spomienky, respektíve Memories. Aplikácia dokáže vytvoriť unikátnu prezentáciu videí a fotografií, ktorá ti pripomenie tie najkrajšie chvíle zaznamenané v iPhone. Prezeranie interaktívnej prezentácie s hudbou je omnoho zábavnejšie ako suché brázdenie fotkami.

zdroj: theverge.com

5. Mapy

Aplikácia Mapy ponúka nový dizajn, ktorý sa sústredí najmä na používateľské rozhranie. Zaujímavé je tiež sprístupnenie aplikácie vývojárom tretích strán. Tí majú možnosť vytvárať vlastné rozšírenia, ktoré budú spolupracovať s Apple Maps.

zdroj: theverge.com

6. Hudba

Vylepšením si prešla aj Hudba. Aplikácia Apple Music má dnes už 15 miliónov platiacich užívateľov, ktorých rozhodne poteší kompletná zmena dizajnu. Appka teraz vyzerá dosť odlišne a zameriava sa najmä na jednoduchosť a prehľadnosť. Spoločnosť tiež pridala možnosť zobraziť texty k jednotlivým pesničkám priamo z aplikácie.

zdroj: theverge.com

7. Novinky

Pre Slovákov síce nie až taká zaujímavá správa, no zmenou si prešla aj appka Novinky (News). Užívateľov poteší prerobený dizajn, ktorý sa najnovšie podobá na USAToday. Appka podporuje odbery určitých noviniek a celkovo pôsobí o niečo jednoduchšie na použitie.

zdroj: theverge.com

8. HomeKit

IOS 10 bude obsahovať novú vstavanú aplikáciu Domov (Home). Aplikácia pracuje podobne ako HomeKit aplikácie tretích strán. Medzi novinky patrí napríklad integrácia HomeKit do Control Centra. Do appky sa pridala aj podpora pre viaceré príslušenstvo, ako napríklad zvončekové kamery.

zdroj: theverge.com

9. Telefonovanie

Je príjemné, že popri toľkých nových inteligentných telefónoch sa stále nezabúda na základnú funkciu telefónu - telefonovanie. V iOS 10 nájdeme niekoľko noviniek aj v tomto smere, je totiž vybavený VoIP API, ktoré podporuje appky ako napríklad Skype alebo Messenger od Facebooku.

zdroj: theverge.com

zdroj: theverge.com

10. Správy

Po telefonovaní, samozrejme, nemôžu chýbať Správy. Odoslané emotikony sú najnovšie 3x väčšie a vďaka QuickType je možné vymeniť konkrétne slová za emotikony. Po odoslaní slova "Queen" sa ti napríklad slovo automaticky zmení na obrázok kráľovnej.

Správy je tiež možné oživiť bublinovým efektom, ktorý ich zväčší. Okrem textu z klávesnice je teraz možné jednoducho posielať texty písané prstom po displeji. Niečo podobné prichádza aj na watchOS 3.

zdroj: theverge.com

Apple Messages sú podobne ako Siri alebo Maps od iOS 10 dostupné aj pre vývojárov tretích strán. Medzi ďalšie funkcie patrí napríklad posielanie editovateľných živých fotografií s emotikonmi a veselými nápismi. Spoločnosť Apple tiež zdôrazňuje, že súkromie je stále na prvom mieste a ako obvykle pracuje s prepracovaným šifrovacím systémom.

Kompatibilita a dátum vydania

Na iOS 10 si budeme musieť počkať do jesene tohto roku. Pre vývojárov bude k dispozícii už od dnešného večera. Nový operačný systém bude dostupný pre všetky iPhony 5, iPady 4, iPady mini 2, iPody 6. generácie a novšie.

zdroj: theverge.com


Zdroj titulnej foto: applesfera.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read