Apple práve predstavil iPhone X

Apple práve predstavil iPhone X

Aj napriek tomu, že by sa dalo predpokladať, že Apple dnes skončí pri iPhone 8 a 8 Plus. Opak je však pravdou a my sme sa tak dočkali úplne nového iPhone X. Síce to znamená, že Apple zvládol za 1 večer preskočiť iPhone 9, pri pohľade na krásny OLED displej s podporou True Tone pokryvajúci drvivú väčšinu prednej strany mu to však odpustíme. Nazývajú ho Super Retina displej a ponúka rozlíšenie 2436x1125 pixelov a uhlopriečku 5,8 palca. Hustota pixelov na palec sa zastavila na hodnote 458ppi. Displej taktiež podporuje HDR.

Iphone X nemá na prednej strane Home Button, Apple sa tak musel popasovať s vymyslením nových spôsobov na vykonanie banálnych úkonov. Na odomknutie sa dá použiť jednoduché dvihnutie iPhone tak, ako to je možné aj pri modeloch z predošlých 2 rokov, alebo sa stačí jednoducho dotknúť displeja. Multitasking sa aktivuje potiahnutím zo spodnej časti displeja, Siri sa zapína bočným tlačidlom, ktoré je teraz v porovnaní s iPhonmi 6 až 8 omnoho väčšie.

Vzhľadom na chýbajúce miesto pod displejom nový iPhone X prišiel o Touch ID. Ponúka sa nová vychytávka s názvom Face ID. Podložené najnovšou technológiou, Apple verí tomuto novému spôsobu zabezpečenia tak, že tvrdí, že je omnoho bezpečnejšie, ako Touch ID. V tme vás tento systém osvieti za účelom toho, aby vás videl.

Bude zaujímavé sledovať, ako na tom táto technológia bude v realite. V minulosti totiž bolo možné oklamať podobné skenere tvárí použitím obyčajne fotografie. Otázna je taktiež rýchlosť, počas prezentácie iPhone odomkli na tretí pokus.

Nová technológia taktiež umožňuje posielať živé emoji, ktoré budú reprezentovať výrazy človeka držiaceho iPhone v ruke. Volajú to Animoji a vyzerá to (spolu s novými a lepšími filtrami na Snapchate) ako jediná (zbytočná) výhoda odstránenia Touch ID zatiaľ. Systém je možné používať na všetkých miestach, kde bolo možné použiť Touch ID, vrátane Apple Pay.


Dvojica zadných fotoaparátov na iPhone X vyzerá byť rovnaká, ako tá na iPhone 8 Plus. Rozdielom však je dvojitá optická stabilizácia na každom z fotoaparátov. Položená je vertikálne, vďaka čomu je lepšie prispôsobená na využitie v rozšírenej realite.

Predná kamera dostala funkciu portrétov. Podľa Applu sa jedná o skutočne úžasný fotoaparát.

Čo sa týka procesoru, iPhone X ponúka rovnaký A11 čip, ako iPhone 8 a 8 Plus. Batéria by mala byť lepšia ako na iPhone 7, pravdepodobne však nedosiahne výdrž, akou sa môžu pýšiť iPhony s prívlastkom Plus. Samozrejmosťou je podpora bezdrôtového nabíjania. iPhone X bude dostupný v dvoch pamäťových verziách: 64GB a 256GB, cena začína na predpokladaných 999 dolároch. Dostupný bude v USA 3. Novembra, na Slovensku to bude s istotou o niečo neskôr, vianočné nákupy by však stihnúť mohol.