Apple poskytuje oficiálne externé GPU pre prácu s virtuálnou realitou

Apple poskytuje oficiálne externé GPU pre prácu s virtuálnou realitou

Na konferencii WWDC boli predstavené nové iMacy a iMacy Pro, ktoré sú schopné pracovať s virtuálnou realitou. Odteraz si môžu virtuálnu realitu užiť aj používatelia budúceho macOS High Sierra, ktorý bol na WWDC predstavený.

Virtuálna realita je veľmi náročná na výkon hardvéru, samotný výrobca Oculus Rift povedal, že virtuálnu realitu pre Macy začnú vyvíjať až keď Apple vyrobí výkonný počítač. Ani Mac Pro s dvoma AMD FirePro D700 totiž nedosahoval dostatok výkonu na plné využitie virtuálnej reality. Avšak veci sa pohli dopredu.


Zdroj: vox-cdn.com


Najnovšie generácie iMacov sú VR-ready a vyššia modelová rada, iMac Pro, je doslova monštrum na prácu s náročnou virtuálnou realitou.

Avšak čo staršie Macy? Musím mať najnovšiu generáciu iMacu, či už 27 palcový retina 5K model, alebo optimálne iMac Pro, ktorý je však veľmi drahý?

Nie, netreba. Apple totiž v súvislosti s partnerstvom s Valve, ktorý otvoril užívateľom platformy Mac dvere k hraniu počítačových hier s virtuálnou realitou, predstavil externú GPU pre všetky Macy, ktoré majú Thunderbolt 3. Táto externá grafická karta podporuje využitie novej generácie Metalu, Metal 2.

Táto externá grafická karta, aj vďaka podpore Metal 2, je dostatočné výkonná na vytváranie náročných aplikácii a aj na hranie s VR headsetmi. Podporované sú aplikácie využívajúce Metal, OpenCL a OpenGL.

External Graphics Development Kit, oficiálny názov pre externý box s GPU, obsahuje, ako Apple uvádza, grafickú kartu AMD Radeon RX 580 s 8 GB videopamäte, 350 Wattový zdroj, redukciu z USB-C na dokopy 4 porty klasického USB, označovanom ako USB-A a toto všetko je zabalené do saši s konektorom Thunderbolt 3. Ako bonus máš možnosť kúpiť HTC Vive VR headset so zľavou 100 USD, avšak počet promo kódov je obmedzený.

Zdroj: macobserver.com

Ako sme už spomínali, musíš mať Mac s Thunderbolt 3 portom alebo USB-C s podporou Thunderbolt 3 rýchlosti, takže na MacBookoch Pro s Touch Barom tento kit využiješ, avšak na 12-palcovom MacBookom Retina už nie.

Avšak čo rozhodne nepoteší je to, že tento kit je dostupný len pre registrovaných vývojárov. Zaujímavé bude, ako sa bude riešiť prípad, keď si registrovaný developer tento box s externou grafickou kartou kúpi a potom predá inému užívateľovi, ktorý nie je registrovaným vývojárom. Je tu však možnosť, že sa tvorcovia externých grafických riešení pre Mac pustia do neoficiálneho riešenia vhodného aj pre staršie Macy s Thunderbolt 2.

Cena je 599 USD bez dane, u nás by mal stáť toľko isto, ale v eurách a aj s daňou, otázne je, či si lokálni predajcovia neprihodia cenu navyše, prípadne či Apple samotný dá vyššiu cenu pre náš trh. V nedávnej minulosti to bolo asi najviac viditeľné v prípade najvyššieho modelu iPadu Pro s dátovým modulom, ktorý si na Slovensku zohnal so značnou prirážkou, i keď s 2-ročnou zárukou, ktorú vyžaduje naša legislatíva. Do predaja by tento kit mal prísť na jar 2018.

Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: macrumors.com