Apple plánuje zrušiť podporu 32-bitových aplikácii

Apple plánuje zrušiť podporu 32-bitových aplikácii

Roku 2006 Apple prešiel z procesorov PowerPC na platformu Intel. Aplikácie museli byť zaktualizované pre podporu Intel procesorov, avšak to neznamenalo automatické zrušenie podpory, nakoľko až do OS X Snow Leopard bola v systéme prítomná prekladacia vrstva zvaná Rosetta.

Apple však chystá ďalší odvážny krok - zrušenie podpory 32-bitových aplikácii. Apple je známy tým, že v porovnaní s konkurenciou sa pomerne rýchlo zbavuje starších technológii, tak ako to bolo v minulosti s disketovými mechanikami, ktoré v tej dobe boli ešte pomerne rozšírené a neskôr s DVD mechanikami. MacBook Pro bez Retiny z roku 2012 je posledný laptop od Apple, ktorý obsahoval DVD mechaniku, i keď niektorí si ju odtiaľ odmontovali a nahradili ju HDD/SSD. Samozrejme, ak potrebuješ spúšťať DVD média na Macoch bez DVD mechaniky, vždy sa dá dokúpiť externá.


Zdroj: macrumors.com


V prípade iOS sa končí podpora 32-bitových aplikácii už teraz s verziou 11. Taktiež treba spomenúť, že iOS 11 nielenže nebude podporovať 32-bitové aplikácie, ale ukončí sa aj podpora všetkých iPhonov a iPadov s 32-bitovým SoC (A6X a staršie).

Teraz táto zmena prichádza na macOS. Chystaný macOS High Sierra bude posledná verzia macOS s plnou podporou 32-bitových aplikácii.

Od januára 2018 bude Apple odmietať prijatie nových 32-bitových aplikácii do Mac App Store. Existujúce aplikácie, ktoré už v obchode sú, budú mať čas do júna 2018.

V macOS High Sierra budú upozornenia ohľadom 32-bitových aplikácii, v ktorých bude Apple varovať pred ich inštalovaním a taktiež že budú potrebovať aktualizáciu od vývojára, aby fungovali aj s ďalšími verziami macOS.

Zdroj titulnej foto: giga.de
Zdroj: macrumors.com