Apple odstraňuje z App Store aplikácie od iránskych vývojárov

Apple odstraňuje z App Store aplikácie od iránskych vývojárov

Nedávno sme našich čitateľov informovali o stiahnutí aplikácií poskytujúcich VPN služby z čínskeho App Store a opäť tu máme incident s odstraňovaním aplikácií z obchodu. Tentokrát sa to týka Iránu, avšak nie z dôvodu regulácií zo strany iránskej vlády, ale kvôli sankciám zo strany USA.

Apple v Iráne síce oficiálne nepredáva svoje produkty a nie je tam ani oficiálny App Store, čo však nezabránilo mnohým Iránčanom vlastniť produkty ako iPhone či Macy dovezené zo zahraničia. Vďaka tomu nájdeš v App Store aplikácie od iránskych vývojárov.


Zdroj: mshcdn.com


Nemám rád, keď sa do technologických spoločností miešajú politické záležitosti. Tými, ktorí budú zasiahnutí najviac, sú bežní ľudia. Dostupnosť bežných technológií by mala byť garantovaná na celom svete a mimo politických zásahov, ktoré si najviac odskáču práve spomínaní bežní ľudia.

Keďže Apple sídli v USA, musí sa riadiť zákonmi USA. Z dôvodu sankcií voči Iránu dostali iránskí vývojári správu, ktorá informuje, že z dôvodu sankcií Apple nemôže v App Store udržiavať a distribuovať aplikácie a taktiež spolupracovať s vývojármi z krajín, na ktoré je zo strany USA uvalené embargo.

Hovorca Apple potvrdil autenticitu správy, ale viac sme sa nedozvedeli.

The New York Times uviedol, že Apple vo štvrtok z App Store odstránil aplikáciu Snapp - aplikácia služby podobnej Uberu, ktorá je v Iráne veľmi populárna. Za posledné týždne takto zmizli aplikácie viacerých služieb, týkajúce sa napr. donášky jedla či nakupovania.

Odstraňovanie aplikácií od iránskych vývojárov začalo už v januári a mesiac na to taktiež Apple oznámil vývojárom z Iránu, aby zo svojich aplikácií odstránili akékoľvek možnosti platby, či už za aplikácie samotné, in-app nákupy alebo predplatené služby, oficiálne z dôvodu aby financie z Iránu neprichádzali na finančný trh USA.

Intenzita odstraňovania aplikácií sa čoraz viac zvyšuje a "pomohli" k tomu aj nové sankcie voči Iránu, ktoré nedávno podpísal americký prezident Donald Trump.

Vláda USA je priam synonymum pre ukladanie sankcií štátom, ktoré sa odmietajú podvoliť vôli USA. Zrejme najznámejším prípadom je Severná Kórea, z ktorou USA zakazuje akokoľvek obchodovať všetkým štátom na Zemeguli.

Hlavným problémom pre vládu USA je aj to, že veľa amerických technológií - i keď nie nutne vyvinutými inžiniermi pôvodom z USA - vrátane počítačov, tabletov a smrtfónov, sa vyrába v "nepohodlnej krajine" Číne. Aktuálne sú Internet a aj tradičné média plné informácií o konflikte v Juhočínskom mori o sporné územia, kde sa stretáva záujem Číny so záujmami USA a jeho spojencami v regióne.

Donald Trump sa snaží donútiť Apple, aby začal viac vyrábať svoje produkty priamo na území USA. Tim Cook síce sľúbil, že Apple postaví tri veľké fabriky na územi USA, avšak, aspoň zatiaľ, to veľmi reálne nevyzerá.

Zdroj titulnej foto: wallpaperswide.com
Zdroj: macrumors.com