Apple odkúpil 146 m² lesov. Čo za tým stojí?

· 1 min read
Apple odkúpil 146 m² lesov. Čo za tým stojí?

Už dávnejšie sme si mohli všimnúť, že Applu nie je životné prostredie a budúcnosť našej planéty ľahostajné. Pred rokom predstavil Tim Cook novú kampaň na zlepšenie životného prostredia videom, v ktorom vysvetľuje, ako prechádzajú na obnoviteľnú energiu - používajú napríklad recyklovateľné materiály či maximálne zmenšujú rozmery balení svojich produktov. Nedávno tiež podpísali kontrakt za 850 miliónov dolárov, ktorý má zaručiť dodávanie solárnej energie pre 60 tisíc kalifornských domácností. Spoločnosť najnovšie dokonca kúpila 146 kilometrov štvorcových lesov. Lesy, v ktorých žijú vzácne druhy ako orol bielohlavý, rys kanadský či losos obecný sa nachádzajú v Severnej Karolíne a Maine.

Za posledných pätnásť rokov bolo zničených kvôli ťažbe dreva viac než 90 tisíc kilometrov štvorcových lesov a Apple si to uvedomuje. Preto chce tieto lesy využiť na produkciu papiera tak, aby boli schopné dlhodobo prosperovať. Tento druh lesov sa nazýva tzv. „funkčné lesy“. To znamená, že drevo sa z nich bude ťažiť spôsobom, ktorý je najšetrnejší k životnému prostrediu. Apple je totižto presvedčený, že papier môže byť, rovnako ako elektrina, obnoviteľný zdroj energie.

The Ghost Logo

Podľa približných výpočtov by dokázali tieto lesy vyprodukovať papier pre takmer polovicu balení produktov, ktoré Apple predal za minulý rok. Keďže len za posledných pár mesiacov bolo predaných 100 miliónov mobilných telefónov iPhone a všetky sú dodávané v papierových krabiciach, ide o skutočne vysoké číslo.
Tento prístup k životnému prostrediu je od Apple určite pozitívny krok. Spoločnosť navyše dúfa, že bude vzorom aj pre ostatné veľké firmy, ktoré začnú myslieť na našu planétu a budú sa správať šetrnejšie.