Apple: nemáme spôsob ako sa dostať k zamknutému iPhonu, nesuhlásime s CISA

Apple: nemáme spôsob ako sa dostať k zamknutému iPhonu, nesuhlásime s CISA

Občas (?) sa stane, že je iPhone zabavený pri nelegálnej činnosti a stáva sa jedným z hlavných dôkazov pri vyšetrovaní. Čo však v prípade, že je takýto iPhone uzamknutý heslom?

Po žiadosti amerického ministerstva spravodlivosti Apple informoval federálnych sudcov o tom, že neexistuje spôsob, akým by sa dalo dostať do iPhonu, ktorý je zamknutý heslom a má iOS 8 alebo novší. Vzhľadom na fakt, že viac ako 90% zariadení so systémom iOS beži na verzii 8 alebo novšej sa tak jedná o drvivú väčšinu. Apple totiž pri iOS 8 posilnil ochranu systému natoľko, že ani on sám nemá prístup k dátam na iPhone, ktorý je uzamknutý heslom.

V prípade iPhonov s iOS 7 a starším Apple uznal, že dokáže získať prístup do iPhone, vraj to však bez jasného súdneho príkazu neurobí. Aj tak by sa ale jednalo o poškodzovanie dobrého mena značky a ohrozovalo by to vzťah medzi spoločnosťou a zakazníkmi. Ďalej uviedol, že na prvom mieste je vzťah so zákazníkmi, ktorých dáta si váži natoľko, že k ním skutočne nemá prístup.

Jedná vec je, čo Apple hovorí, druhá je možná skutočnosť. Vzťah Applu k ochrane nášho súkromia však vyjadruje aj postoj spoločnosti voči zákonu CISA.

Zákon, ktorého plný názov znie "Zákon o zdieľaní informácií v záujme kyberbezpečnosti" je zákon, ktorý by mal uživateľov ochrániť pred hrozbami a hackermi vďaka tomu, že si budú spoločnosti medzi sebou (a s vládou) vymieňať o jednotlivých uživateľoch informácie. Problém je v tom, že v ňom nie je spomenutý žiadny spôsob, akým je možné dáta prenášať a nie je jasné, ako konkrétne by mal ochraňovať uživateľov. Skôr umožní vláde mať prístup ku všetkým našim súborom.

Apple pochopiteľne s týmto zákonom nesúhlasí a odmieta podporovať súčasnú podobu zákona CISA: "Dôvera našich zákazníkov pre nás znamená všetko a neveríme, že by malo dôjsť k zvýšeniu bezpečnosti na úkor ich súkromia." Pridal sa tak k ďalším firmám, vrátane Google (prekvapivo), Facebooku, Microsoftu, Wikipédie a ďalších. Je teda pravdpodobné, že bude musieť senát upraviť znenie zákona, o ktorom by sa malo už v najbližších dňoch hlasovať.

V opačnom prípade je otázne, ako budú spoločnosti reagovať a aké vôbec budú ich práva na neposkytnutie naších údajov americkej vláde. Vo výsledku sa však zdá, že sa Apple (minimálne na oko) o naše súkromie skutočne stará a nechce si pokaziť dobré meno, ktoré zatiaľ (minimálne) čo sa týka bezpečnosti vo svete má.