Apple musí zaplatiť 13 miliárd eur na daniach

· 2 min read
Apple musí zaplatiť 13 miliárd eur na daniach

Toto bude pre Apple poriadna rana. Európska komisia požaduje, aby pobočka v Írsku zaplatila na daniach 13 miliárd eur. Apple sa chce voči rozhodnutiu odvolať.

Firma Apple získala v Írsku nelegálne daňové úľavy vo výške až 13 miliárd eur. Oznámila to komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager v utorok v Bruseli. Írsko teraz chce získať späť protiprávnu daňovú úľavu za roky 2003 až 2014, vrátane úrokov.

Európska komisia sa mala so spoločnosťou Apple konfrontovať už skôr. Aj keď by bolo cieľom vytváranie nových pracovných miest, nie je to akceptovateľné. Názor orgánov v Bruseli pre protisúťažné dotácie hovorí jasne:

"Členské štáty nesmú dať daňové úľavy vybraným firmám," povedal Vestager. Podľa smerníc EÚ je to nezákonné.

Írska vláda nesúhlasila s Komisiou. "Ja s Komisiou nesúhlasím," uviedol minister financií Michael Noonan. Kabinet sa voči rozhodnutiu odvolá. "Je nutné brániť spravodlivosť nášho daňového systému," povedal Noonan.

Firma Apple tiež oznámila, že sa bude brániť proti zaplateniu ďalších daní. "Podáme odvolanie a sme presvedčení, že zvíťazíme," uviedla spoločnosť. "Apple dodržiava zákony a uhradila všetky opodstatnené dane všade tam, kde pôsobíme."

Americké ministerstvo financií nedávno kritizovalo postup Bruselu a daňového vyšetrovania a kritizovalo komisiu za spôsob, ako diskutovali s národným finančným úradom, a tiež za finančné pokuty americkým spoločnostiam.

Nuž, Apple, vyzerá to tak, že budeš musieť pustiť žilou. Pokuta 13 miliárd patrí k tým najvyšším v histórii.


Zdroj: spiegel.de
Zdroj titulnej foto: artificialintelligenceonline.com