Apple možno zmení finančnú politiku iTunes a AppStore

· 1 min read
Apple možno zmení finančnú politiku iTunes a AppStore

Apple plánuje zmeniť finančnú politiku svojich internetových obchodov iTunes a AppStore. Momentálne si totiž z ceny aplikácie (prípadne iného obsahu) berie 70% ten, kto vytvoril obsah a 30% Apple za distribúciu a hosting. Takto sa zisky delia už od vzniku iTunes v roku 2003. Prečo by mal teda Apple zmeniť svoj postoj práve teraz? Dôvod je jednoduchý, Apple totiž v súčasnosti nemá príliš dobré vzťahy s niektorými vývojármi a vydavateľstvami, ktorí predávajú v jeho obchodoch a zmena finančnej politiky by ich mohla zmeniť.

Ďalším dôvodom je hudobná služba, ktorú chce Apple predstaviť už zajtra na WWDC a jej cena by sa mala pohybovať na podobnej úrovni ako u alternatív, teda 9,99$ za mesiac. To je rovnaká suma, akú zaplatíte napríklad za Spotify alebo Rdio, avšak v tomto prípade by si 30% z ceny "uchmatol" Apple a skladatelia by automaticky dostávali za svoju hudbu menej ako u konkurencie. Je teda možné, že aby Apple urýchlil rokovania a mohol službu predstaviť už zajtra, musel pristúpiť k tejto zmene delenia tržieb.

Systém by sa tiež mal zmeniť aj v obchodoch Kiosk a iBooks, kde by vydavateľstvám vzrástli zisky, a tiež aj na programoch Apple TV, ktoré fungujú na báze predplatného, ako napríklad HBO Now. Niektoré zdroje dokonca hovoria, že Apple už na Apple TV začal testovať priaznivejšie delenie ziskov.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast  #01
· 8 min read